Zamknij

Kara za brak maseczki niezgodna z konstytucją? Jest decyzja sądu

07.08.2020 13:59
Zdjęcie ilustracyjne
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Koronawirus w Polsce. Kara za brak maseczki ochronnej jest niezgodna z konstytucją – taki wyrok wydał Sąd Rejonowy w Kościanie.

Koronawirus w Polsce. Kara za brak maseczki ochronnej niezgodna z konstytucją? Tak uznał Sąd Rejonowy w Kościanie (województwo wielkopolskie) – informuje "Rzeczpospolita". Zdaniem wymiaru sprawiedliwości, niestosowanie się do nakazu zakrywania nosa i ust w miejscu publicznym oraz załamanie zakazu przemieszczania się nie może podlegać sankcji, ponieważ nie byłoby to zgodne z ustawą zasadniczą.

"Rzeczpospolita" podaje przykład mężczyzny, który w kwietniu bieżącego roku przemieszczał się rowerem bez maseczki. Zatrzymała go policja. Funkcjonariusze chcieli ukarać rowerzystę mandatem jednak ten go nie przyjął i ostatecznie otrzymał wezwanie na komisariat. Tam powiedziano mu z kolei, że zostanie mu postawiony zarzut złamania zakazu przemieszczania się.

Zobacz także

Koronawirus w Polsce. Kara za brak maseczki niezgodna z konstytucją?

Sprawa miała swój finał w Sądzie Rejonowym w Kościanie. Sędzia odmówiła ukarania mężczyzny, powołując się na art. 31 i 52 konstytucji – dotyczące wolności poruszania się oraz proporcjonalności ograniczania praw i swobód.

Zobacz także

Rozporządzenie nie może być podstawą ograniczenia tej wolności, należy to uczynić ustawowo – stwierdził sąd, art. 54 kodeksu wykroczeń, uznając w tym wypadku za blankietową normę

- czytamy w gazecie.

Zobacz także

"Rzeczpospolita" przywołuje również bardziej obszerne dane. Według w związku z niestosowaniem się do nakazu zasłaniania nosa i ust funkcjonariusze pouczyli 55 tysięcy osób, zaś prawie 14 tysięcy otrzymało mandat karny. W prawie 6 tysiącach przypadków wnioski zostały skierowane do sądu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Rzeczpospolita