Zamknij

Będzie więcej żółtych i czerwonych stref? Resort przedstawi nową listę powiatów

12.08.2020 12:02
Wojciech Andrusiewicz
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Koronawirus w Polsce wciąż się rozprzestrzenia, zakażeń i zgonów spowodowanych Covid-19 jest coraz więcej. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że w czwartek ogłoszona zostanie nowa, zaktualizowana lista żółtych i czerwonych stref, wydzielonych ze względu na zagrożenie epidemiologiczne.

Koronawirus w Polsce zbiera coraz większe żniwo, pomimo wcześniejszych zapewnień premiera Mateusza Morawieckiego, który twierdził, że epidemia w naszym kraju jest "w odwrocie". Tymczasem rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz na środowej konferencji zapowiedział możliwe poszerzenie żółtych i czerwonych stref – czyli powiatów, w których obowiązują szczególne obostrzenia wynikające z sytuacji epidemiologicznej.

Andrusiewicz podczas środowej konferencji odniósł się również do najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia, w którym odnotowano 715 nowych zakażeń SARS-CoV-2 i 9 kolejnych zgonów pacjentów z Covid-19. Rzecznik resortu nawiązał też do liczby osób, które wyzdrowiały.

461 przypadków zarejestrowanych osób, które wyzdrowiały. To pozytywna wiadomość. Oczywiście ta liczba nie wyrównuje osób, które zdiagnozowano jako zakażone, ale jest to wzrost wyzdrowiałych, co cieszy

- stwierdził. Podkreślił także, jak ważne w zwalczaniu epidemii jest zakrywania nosa i ust.

Noszenie maseczki pod nosem, zasłaniającej tylko usta, jest lekceważeniem przepisów i zagrożeniem dla innych

- mówił.

Zobacz także

Jak dodał, w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia ma opublikować nową listę żółtych i czerwonych stref w Polsce. Prawdopodobnie ich zakres się powiększy.

Do jutrzejszego poranka zostaniecie państwo poinformowani o możliwych zmianach na liście czerwonych i żółtych stref

- oznajmił.

Koronawirus w Polsce 12.08.2020. Ponad 700 nowych zakażeń

Na Covid-19 zmarło kolejnych 9 osób, potwierdzono 715 nowych zakażeń koronawirusem, najwięcej w woj. małopolskim i śląskim – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Liczba zdiagnozowanych przypadków wzrosła do 53 676 przypadków, a zgonów do 1830.

Zobacz także

We wtorek resort informował o zakażeniu 551 osób, a w poniedziałek o 619.

Zobacz także

Nowe potwierdzone ostatniej doby przypadki zakażenia koronawirusem wykryto u osób z województw: małopolskiego (173), śląskiego (145), mazowieckiego (76), pomorskiego (75), łódzkiego (43), lubelskiego (39), wielkopolskiego (39), warmińsko-mazurskiego (33), dolnośląskiego (31), podkarpackiego (22), zachodniopomorskiego (14), opolskiego (8), kujawsko-pomorskiego (7), podlaskiego (7), świętokrzyskiego (2) i lubuskiego (1).

Zobacz także

Resort przekazał też informacje o śmierci zakażonych koronawirusem 9 osób w wieku od 61 do 86 lat. Zgony stwierdzono w Puławach, Łodzi, Warszawie, Raciborzu, Tychach, Poznaniu i Krakowie.

Większość zmarłych – jak podaje MZ – miało choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 53 676. Zmarło 1830 z nich.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/TVN24/PAP