Zamknij

Koronawirus: Ponad 600 nowych przypadków. Najgorsza sytuacja w Małopolsce

10.08.2020 10:36
Karetka
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce potwierdzono u 619 osób - poinformowało w poniedziałek 10 sierpnia Ministerstwo Zdrowia. Zmarły kolejne 2 osoby. 

Koronawirus w Polsce został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi u 52 410 osób. Nowe przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 pochodzą z województw: małopolskiego (175), śląskiego (98), wielkopolskiego (64), mazowieckiego (53), pomorskiego (48), podkarpackiego (37), łódzkiego (31), lubuskiego (26), dolnośląskiego (18), lubelskiego (17), kujawsko-pomorskiego (12), zachodniopomorskiego (11), podlaskiego (8), świętokrzyskiego (8), opolskiego (7) i warmińsko-mazurskiego (6).

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o śmierci 2 osób w wieku 80 i 84 lat. Zgony miały miejsce w Łańcucie i Raciborzu. Jedna osoba miała choroby współistniejące. Dotychczasowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce odnotowano 8 sierpnia. Resort informował wówczas o 843 nowych przypadkach. 

Koronawirus w Polsce. Raport z 10 sierpnia 

Łącznie do tej pory wróciło do zdrowia 36 tys. 877 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 1 tys. 929 chorych. Pod respiratorem jest 71 pacjentów – przekazało w poniedziałek 10 sierpnia Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia podał też, że kwarantanną objęto 104 tys. 167 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9 tys. 566 osób.

Wrócą obostrzenia w całym kraju? 

Łukasz Szumowski w programie pierwszym Polskiego Radia zapowiedział, że ''im bardziej ludzie będą lekceważyć zasady sanitarne, tym bardziej te strefy czerwone rozleją się na mapie, aż w końcu na cały kraj i będziemy mieli istotne obostrzenia w całej Polsce".

Zobacz także

Od soboty w 19 powiatach w kraju obowiązują dodatkowe obostrzenia dot. zasad bezpieczeństwa, higieny i zachowania dystansu społecznego w przestrzeni publicznej. W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Czerwona strefa obejmuje:

  • w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik,
  • w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz,
  • w woj. łódzkim powiat wieluński.

Żółta strefa obejmuje:

  • w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory,
  • w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl,
  • w woj. wielkopolskim – powiat kępiński,
  • w woj. małopolskim – oświęcimski,
  • w woj. świętokrzyskim – pińczowski,
  • w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl