Zamknij

Prawie co piąty Polak "nie wierzy" w pandemię. Szokujący sondaż

09.10.2020 11:59
Zdjęcie ilustracyjne
fot. KFP/REPORTER

Prawie co piąty Polak uważa, że nie ma pandemii koronawirusa - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez panel Ariadna dla portalu ciekaweliczby..pl. Według badaczy, twierdzi tak 17 procent respondentów. Najwięcej "negacjonistów" pandemii stanowią ludzie młodzi - wskazano w ankiecie.

Koronawirus w Polsce rozprzestrzenia się obecnie znacznie szybciej niż pół roku temu. Epidemia przyśpiesza ze względu na jesienno-zimowy spadek odporności oraz coroczną plagę grypy. Codziennie obserwujemy kilkutysięczne dobowe przyrosty zachorowań, a wyniku Covid-19 umiera coraz więcej. Od soboty natomiast – w odpowiedzi na ekspresowo zwiększającą się liczbę infekcji – cała Polska znajdzie się w tzw. "żółtej" strefie. Oznacza to wejście w życie nowych obostrzeń, takich jak m.in. : noszenie maseczki nie tylko w sklepach i komunikacji miejskiej, ale również na otwartej przestrzeni, lokale gastronomiczne funkcjonujące jedynie do godziny 22.00, więcej patroli policji i wysokie mandaty za nieprzestrzeganie restrykcji.

Z kolei eksperci i pracownicy służby zdrowia biją na alarm: na oddziałach zakaźnych brakuje łóżek dla chorych Covid-19. O tym, że sytuacja staje się tragiczna, informował również premier Mateusz Morawiecki (który jeszcze latem twierdził, że SARS-CoV-2 jest "w odwrocie” a pandemii "już nie ma"…). Szef rządu powiedział, że "jesteśmy kilka kroków od braku respiratorów".

Zobacz także

W piątek 9.10.2020 r. Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych 4739 przypadkach zakażeń. Ostatniej doby zmarły łącznie 52 osoby - 6 z nich w wyniku Covid-19, 46 z powodu Covid-19 i schorzeń współistniejących.

Ponad 20 procent Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem

Jak pokazuje wynik sondażu panelu Ariadna, przeprowadzonego na zlecenie portalu ciekaweliczby.pl, wielu Polaków ma inne zdanie na temat bieżącej sytuacji. Badanie wskazuje, że 17 procent respondentów ankiety twierdzi, iż "nie ma żadnej pandemii koronawirusa" i jest ona wymysłem koncernów farmaceutycznych, mediów oraz polityków. 21 procent Polaków z kolei w ogóle nie obawia się zakażenia SARS-CoV-2.

Pogląd o tym, że pandemia została "wymyślona", dominuje głównie wśród respondentów w wieku 18-24 lata. Takie zdanie ma co trzecia osoba w tym przedziale wiekowym. 30 procent badanych tak twierdzi, z kolei 23 procent respondentów w tej grupie wiekowej uważa koronawirusa za realne zagrożenie.

Zobacz także

Z kolei według 7 procent ankietowanych, koronawirus nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi. 47 procent badanych twierdzi natomiast, że jest on poważnym zagrożeniem. Za tym, że Covid-19 jest zagrożeniem umiarkowanym, opowiedziało się 29 procent respondentów.

Wyborcy których partii najbardziej obawiają się pandemii?

Jakie zagrożenie w pandemii widzą wyborcy poszczególnych partii politycznych? 60 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej uważa, że koronawirus jest poważnym zagrożeniem. Drugie miejsce pod tym względem zajmują wyborcy Lewicy (57 proc.), trzecie – zwolennicy PiS (54 proc.).

Zobacz także

Z kolei wśród wyborców Konfederacji, jedynie 17 procent boi się zakażenia. 24 procent wyborców Konfederacji uważa, że pandemia nie stanowi zagrożenia dla ludzi, zaś 21 procent jest zdania, że pandemia nie istnieje.

Aż 46 procent zwolenników tej partii w ogóle nie boi się zakażenia SARS-CoV-2.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/ciekaweliczby.pl/Polsatnews.pl