Zamknij

Rząd zniesie obowiązek noszenia maseczek? Szumowski: decyzja w ciągu 2 tygodni

18.05.2020 12:04
Łukasz Szumowski
fot. PAP

W ciągu dwóch tygodni poznamy termin ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek na otwartej przestrzeni w poszczególnych województwach - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapowiedział również zmiany w funkcjonowaniu szpitali jednoimiennych. 

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski odpowiadał w poniedziałek na pytania dziennikarzy podczas cyklicznej konferencji prasowej. Pojawiły się wątki zarówno luzowania niektórych obostrzeń, jak i funkcjonowania jednoimiennych szpitali zakaźnych. Szumowski był pytany m.in. o termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek.

Jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną

- powiedział. Podał równocześnie, że ta decyzja zostanie podana w ciągu tygodnia do dwóch. Pytany zaś, kto będzie wydawał takie decyzje, wskazał, że zostanie ona zawarta w rozporządzeniu epidemicznym, które "daje takie uprawnienia o sposobie przemieszczania się na terenie całego kraju lub jego części".

Zobacz także

- W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju - stwierdził, dodając, że do połowy czerwca zostanie wydana rekomendacja na ten temat zorganizowanych wypoczynków wakacyjnych dzieci i młodzieży.

Zobacz także

Szumowski na konferencji prasowej podkreślił, że duże ogniska zakażeń w kraju zostały opanowane. Wskazywał, że oprócz woj. śląskiego liczba nowych przypadków zachorowań nie jest duża. Wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie także na Śląsku ta liczba będzie malała.

W związku z tym podjęliśmy decyzję o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych. Oczywiście zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń, najmniej pacjentów [...] Pozostawiamy oczywiście odziały zakaźne jako ten bufor, gdzie również mamy jeszcze sporo wolnych łóżek. To nie oznacza, że likwidujemy tę sieć szpitali, bo wiemy, że coraz częściej mówi się o drugiej fali, o wzroście zakażeń jesienią. Ta sieć pozostaje

- zaznaczył szef MZ. Pytany, od kiedy szpitale będą wracać do normalnej pracy, odpowiedział, że proces ten rozpocznie się od 1 czerwca. - W wielu województwach jest kilka takich szpitali, zaczniemy oczywiście z pozostawieniem jednego szpitala - dodał Szumowski.

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP