Zamknij

Powrót obostrzeń to nie wszystko. Szumowski zapowiada wzmożone kontrole

07.08.2020 11:23
Łukasz Szumowski
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 809 nowych przypadkach koronawirusa. To kolejny dobowy rekord zakażeń w Polsce. – Poprosiłem MSWiA oraz GIS o wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych oraz powiatach "żółtych" i "czerwonych", w których wprowadzono dodatkowe obostrzenia – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Ministerstwo Zdrowia w czwartek poinformowało o planowanym wprowadzeniu od soboty dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. Łukasz Szumowski w piątek w programie "Tłit" Wirtualnej Polski zapowiedział wzmożone kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa w miejscowościach turystycznych oraz w tych 19 powiatach. Szef resortu zdrowia poinformował, że rozmawiał już na ten temat z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim oraz wiceministrem Maciejem Wąsikiem.

Również poprosiłem pana ministra Jarosława Pinkasa, Głównego Inspektora Sanitarnego o wzmożone kontrole zarówno w tych powiatach ''żółtych'' i ''czerwonych'', jak również w pasie nadbrzeżnym i miejscowościach turystycznych, choćby takich rzeczy, jak zachowanie się w restauracjach, w sklepach

 - dodał minister Szumowski.

To, że jesteśmy na wakacjach, nie zwalnia nas z tego, że jak wchodzimy do sklepu to zakładamy maskę, a jak wchodzimy do restauracji, to trzymamy dystans. I nie zwalnia to restauratorów z tego, że stoliki mają być w odpowiedniej odległości

- przypomniał szef MZ.

Łukasz Szumowski zwrócił uwagę, że w pasie przybrzeżnym nie ma tak dużej liczby zachorowań, jak można było się spodziewać. W tym kontekście minister zwrócił uwagę, że plażowicze często korzystają z parawanów i w efekcie zachowują dystans 1,5 m. - Poza tym polskie wybrzeże jest zwykle wybrzeżem wietrznym - dodał.

Zobacz także

Czerwona i żółta strefa - mapa, jakie obostrzenia? 

Ministerstwo Zdrowia w powiatach z największym przyrostem zakażeń wprowadzi dwa rodzaje obostrzeń – czerwone i żółte. Czerwone obostrzenia, będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, wieluńskim, pszczyńskim, rybnickim, i wodzisławskim, a także w miastach na prawach powiatu: w Nowym Sączu, Rudzie Śląskiej i w Rybniku. Tam wprowadzane są najbardziej rygorystyczne obostrzenia zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, "żółte" rygory, będą w powiatach: wieruszowskim, jarosławskim, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim i oświęcimskim, a także w miastach na prawach powiatu: Jastrzębiu–Zdroju, Przemyślu i w Żorach. Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dotyczące ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Zobacz także

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Wirtualna Polska 

C