Zamknij

Kobieta zmarła krótko po szczepieniu na Covid-19. To czwarty zgon w Polsce

01.02.2021 17:16
Szczepienie na Covid-19
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER

Kobieta, która zmarła wkrótce po przyjęciu szczepionki przeciw Covid-19 w Mysłowicach, była osobą starszą i schorowaną. Specjaliści z Państwowego Zakładu Higieny i wskazani przez GIS będą analizować i weryfikować zgon 90-latki. 

Informacja o zgonie kobiety zaszczepionej w Mysłowicach pojawiła się w raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych na stronie gov.pl. Wynika z niej, że od 27 stycznia kobieta miała gorączkę od 38 do 38,4 stopni Celsjusza, cierpiała na biegunkę i wymioty, stwierdzono powikłania w postaci obrzęku płuc, podejrzewano zapalenie płuc. Chora zmarła 29 stycznia. Miała 90 lat.

Zmarła czwarta osoba zaszczepiona przeciw Covid-19

Śląski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Grzegorz Hudzik poinformował, że kobieta przyjęła szczepionkę 20 stycznia, a zachorowała 27 stycznia. – Lekarz powiązał występujące u niej objawy z przyjęciem szczepionki i zgłosił tę sytuację do powiatowego inspektora sanitarnego w Katowicach jako ciężki przypadek niepożądanego odczynu poszczepiennego. Przekazaliśmy informację do Głównego Inspektora Sanitarnego i Państwowego Zakładu Higieny, włącznie z numerem seryjnym szczepionki podanej tej pani. Tamtejsi specjaliści przeprowadzą analizę epidemiologiczną tego przypadku – powiedział. 

Dyrektor Hudzik zwrócił uwagę, że między szczepieniem a wystąpieniem objawów upłynął tydzień. – Każdy taki przypadek jest jednak starannie wyjaśniany choćby po to, by wykluczyć możliwość, że wadliwa jest jakaś konkretna partia szczepionek – wskazał.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, pytany o ten przypadek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach, powiedział, że ''jest zdecydowanie za wcześnie, żeby wyciągać jakiekolwiek wnioski''. – To osoba starsza, dość schorowana, byłbym bardzo ostrożny w ocenie, czy mogło się to szczepienie przyczynić do śmierci, czy też nie. Pamiętajmy, że procent zaszczepionej populacji jest coraz wyższy, a śmierć jest nieodłącznym elementem życia. Odpowiednie komisje będą to dogłębnie weryfikować, będą to badać – stwierdził. 

Wcześniej w Polsce zanotowano trzy zgony, które wystąpiły w związku czasowym z zaszczepieniem przeciw Covid-19. Do tej pory udało się wykonać ponad 1,176 mln szczepień, z czego pierwszą dawką ponad 976 tys. Polska ma zakontraktowanych blisko 100 mln dawek szczepionek, co wystarczy na zastrzyki dla około 58 mln osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP