Zamknij

Koniec pandemii w Sejmie? Posłowie bez maseczek i odstępów na sali plenarnej

18.09.2020 14:45
Ustawa futerkowa w Sejmie
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Posłowie nie noszą maseczek w trakcie obrad, nie też utrzymują dystansu społecznego - takie obrazki płyną z sali plenarnej, na której w czwartek przegłosowano zainicjowaną przez PiS tzw. "ustawę futerkową". Jak stwierdził w rozmowie z Radiem ZET senator Prawa i Sprawiedliwości Jan Maria Jackowski, zasady te parlamentarzystów nie obowiązują.

Koniec pandemii koronawirusa na sali plenarnej? Najwyraźniej wszystko na to wskazuje – o czym świadczą zdjęcia, płynące z obrad Sejmu. Posłowie nie utrzymują 1,5-metrowego dystansu społecznego, tylko nieliczni zasłaniają usta i noc siedząc w ławach sejmowych.

Zobacz także

Przypomnijmy, że na mocy rozporządzenia wydanego przez Ministerstwo Zdrowia, zakrywanie ust i nosa obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych, które jednocześnie stanowią przestrzeń zamkniętą: m.in. sklepy, supermarkety, szkoły, miejsca związane z kulturą (np. kina lub muzea). Maseczkę należy złożyć również wchodząc do przychodni lekarskiej, zasłanianie twarzy obowiązuje też w kościele podczas nabożeństw. W zgromadzeniach natomiast uczestniczyć może maksymalnie 150 osób, z których każda także ma obowiązek założenia maseczki. Sejm liczy łącznie 460 posłów.

Zobacz także

Koniec pandemii w Sejmie? Posłowie bez maseczek i odstępów

Jak twierdzi w rozmowie z Radiem ZET senator PiS Jan Maria Jackowski, parlamentarzyści nie są zobowiązani do zakrywania ust i nosa podczas obrad.

Przepisy prawa mówią, że w miejscu pracy nie obowiązują (maseczki – red.). No to trudno wymagać takiego obowiązku od wszystkich parlamentarzystów. Dlatego też mówię, że w tym zakresie przepisy powinny być ujednolicone

Jan Maria Jackowski, senator PiS

Przypomnijmy, że liczba zakażeń SARS-CoV-2 rośnie z dnia dzień. Wbrew temu, co deklarował na początku lata premier Mateusz Morawiecki – mówiąc, że pandemia w Polsce jest w odwrocie – ostatnimi dniami bijemy rekord w dobowych przyrostach nowych infekcji. W piątek Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych 757 zakażeniach w ciągu dobry oraz śmierci 17 osób z powodu Covid-19. Łącznie w Polsce odnotowano 77 tysięcy 328 przypadków koronawirusa, do tej pory w wyniku zakażenia zmarło 2270 osób.

mid-20918007
mid-20918008
mid-20918004
mid-20917406
mid-20917403
mid-20917401

fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/RadioZET/Ministerstwo Zdrowia-Twitter