Zamknij

Szumowski: powrót obostrzeń i rygorów w 19 powiatach

06.08.2020 09:51
Łukasz Szumowski
fot. East News/Zbyszek Kaczmarek

Łukasz Szumowski, minister zdrowia w trakcie czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział wprowadzenie obostrzeń i rygorów w 19 powiatach z największą liczbą zachorowań na koronawirusa.

Łukasz Szumowski w trakcie czwartkowej konferencji prasowej ogłosił dodatkowe obostrzenia i rygory w powiatach z największym przyrostem zakażeń. "Przyrost jest szybki i trzeba zareagować" - tłumaczył minister zdrowia.

Koronawirus. Powracają obostrzenia i rygory 

"Będziemy chcieli wprowadzić w tych w powiatach obostrzenia we wszystkich praktycznie zakresach, czyli dotyczące targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek" - zapowiedział przed konferencją prasową Łukasz Szumowski. 

Rygory ponownie wprowadzane w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego - m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej; łagodniejsze rygory w 10 kolejnych powiatach m.in. w woj. podkarpackim

- powiedział Łukasz Szumowski. 

Obostrzenia. Strefy czerwone i żółte

Większe, "czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu - informuje PAP. 

Zobacz także

W tzw. czerwonych powiatach ma powrócić obowiązek noszenia maseczek w każdym miejscu. Rozporządzenie będzie obowiązywać od soboty 8 sierpnia. Natomiast od 1 września wymagane będzie posiadanie zaświadczenia od lekarza o czynnikach, które uniemożliwiają noszenie maseczek. Obostrzenia będą dotyczyć także m.in.  wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel oraz transportu.  "Wśród nich będą m.in. wesołe miasteczka, zgromadzenia w kościele i uroczystości rodzinne" - mówił Łukasz Szumowski.

Ograniczenie liczby osób, które będą mogły korzystać z komunikacji zbiorowej, do 50 proc. miejsc siedzących, ograniczone zostanie też liczba osób, które będą mogły brać udział w weselach i uroczystościach rodzinnych, m.in. weselach. W strefie czerwonej do 50, a w żółtej - do 100. Będzie też obowiązek rejestracji wesel

- wyjaśnił Janusz Cieszyński.

Koronawirus - będą kolejne rekordy? 

"W związku z tym, że planujemy dziennie badać po 1-2 tys. pracowników dużych zakładów w najbliższych dniach, w weekend i po weekendzie, nadal należy się spodziewać liczb wykrytych zakażeń koronawirusem w granicach 500-700" - podkreślił w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP