Zamknij

Rzecznik MZ: Będą nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Magdalena Barszczak
25.09.2020 11:15

- Trwają gorące narady z lekarzami, specjalistami i farmaceutami, w jakim zakresie wprowadzić zalecenia, które chroniłyby nas przed zakażeniami - zapowiedział w piątek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak dodał, resort wprowadzi nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych.

koronawirus na świecie
fot. Shutterstock.com

Koronawirus nie odpuszcza. W piątek odnotowano rekord zakażeń o początku pandemii - 1587 przypadków. To efekt zwiększonych kontaktów międzyludzkich – oświadczył w piątek rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył też, że nie ma większych ognisk zakażeń, są one nieduże i rozproszone.

"To często są ogniska z imprez domowych, rodzinnych, z zakładów opieki zdrowotnej, z zakładów pracy. Nie możemy powiedzieć, że dominuje jedno ognisko zakażeń" - powiedział Andrusiewicz. Podkreślił, że sami jesteśmy świadkami tego, co dzieje się na polskich ulicach. "Jest to logiczna konsekwencja większej liczby spotkań, kontaktów" – wyjaśnił.

Zobacz także

Ministerstwo Zdrowia: będą nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych

Jak powiedział rzecznik resortu zdrowia, minister zdrowia zaproponuje kolejne obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych dotyczące możliwości spotkań międzyludzkich. "Minister zdrowia zaproponuje obostrzenia w strefach czerwonych i żółtych i najprawdopodobniej te nowe obostrzenia w niedługim czasie się pojawią. Będą to obostrzenia dotyczące możliwości spotkań międzyludzkich, kontaktów" – powiedział rzecznik. Dodał, że minister zdrowia przedstawi informacje o nowych obostrzeniach w przyszłym tygodniu.

Przekonacie się państwo w przyszłym tygodniu. Każdy z nas może przewidywać, obserwując to, co się dzieje w innych państwach, choćby w Europie, jakie są wprowadzane restrykcje, raczej dotyczące większych zbiorowisk, tam, gdzie więcej osób się organizuje, gdzie się spotyka. To już minister Adam Niedzielski przedstawi. Wojciech Andrusiewicz, rzecznik resortu zdrowia

Jak dodał, obecnie w resorcie zdrowia trwa spotkanie ministra Adama Niedzielskiego z zespołem do spraw opiniowania zmian w zakresie ochrony zdrowia w Polsce. "Między innymi dyskutowana jest realizacja bieżącej strategii walki z koronawirusem. Trwają teraz dosyć gorące, bo z nich wychodzę, narady ze specjalistami, w jakim zakresie jeszcze bardziej wprowadzić zalecenia, które mogłyby nas chronić przed zakażeniami oraz pomóc lekarzom w obsłudze pacjentów" – powiedział Andrusiewicz.

Rzecznik ministerstwa zdrowia ocenił, że do tych wysokich wartości trzeba się przyzwyczaić, a najważniejsze jest obłożenie szpitali. "Dla nas najważniejsze jest obłożenie w szpitalach. Po pierwsze pod kątem zajętych covidowych łóżek, po drugie respiratorów. Tutaj mamy pełną wydolność. Cały czas rejestrujemy, że nowe przypadki są mało objawowe, bądź bezobjawowe" – stwierdził.

Jednocześnie zauważył, że liczba zgonów to wynik ciężkich zachorowań sprzed dwóch, trzech czy czterech tygodni. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP