Zamknij

Otwarcie granic. Ślązacy mogą już wjechać do Czech

30.06.2020 15:30
Otwarcie granic. Ślązacy mogą już wjechać do Czech

O północy z poniedziałku na wtorek na odcinku województwa śląskiego przywrócono normalny ruch graniczny między Polską a Czechami. Osoby wjeżdżające na teren naszego sąsiada muszą się jednak liczyć z ograniczeniami wynikającymi z sytuacji epidemicznej dotyczącymi części kraju morawsko-śląskiego.

Czeski minister zdrowia Adam Vojtiech poinformował w poniedziałek, że województwo śląskie zostało zaliczone do regionów bezpiecznych i przy przekraczaniu granicy z Republiką Czeską nie będą wymagane wyniki testu na koronawirusa.

Zobacz także

Czechy: otwarta granica dla województwa śląskiego

Od północy Ślązacy mogą już wjechać do Czech. Na zniesienie ograniczeń czekano po obu stronach granicy z utęsknieniem, tym bardziej że posterunki kontrolne na pozostałych odcinkach granicy czesko-polskiej zostały usunięte już 15 czerwca.

Po obu stronach granicznej rzeki Olzy, w Czeskim Cieszynie i Cieszynie, zebrało się kilkadziesiąt osób, które uczestniczyły w akcji „wygaszamy granicę” zwołanej internecie. Przed północą odtwarzano lokalne piosenki ludowe, a także utwory popularnego w Czechach i Polsce Jaromira Nohavicy.

Jeden z pomysłodawców akcji, Stefan Mańka z czeskocieszyńskiej organizacji pozarządowej „Człowiek na Granicy”, powiedział, że ma nadzieję, że granica pozostanie otwarta.

Chcieliśmy wyrazić ulgę, że znika przynajmniej jeden z problemów, który nas tutaj na granicy dotyka, czyli sama granica, problemy z przekraczaniem jej przez mieszkańców z jednej i drugiej strony Cieszyna. Ale to nie jest super ogromna radość, bo istnieje jeszcze wiele zagrożeń związanych z koronawirusem

- wyjaśnił.

Zobacz także

Według Mańki mieszkańcy jednej i drugiej strony granicy będą zachowywać się odpowiedzialnie.

Chcemy normalnie żyć i nie chcemy się nawzajem masowo odwiedzać. Ludzie są przyzwyczajeni robić zakupy po drugiej stronie, ale z pewnością będą brali pod uwagę, że trzeba zachować odległości lub nosić maseczki w sklepach

– wyraził nadzieję.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Obostrzenia w kraju morawsko-śląskim

W poniedziałek czeski minister zdrowia poinformował także o regulacjach, które obowiązują w czeskich ogniskach zwiększonej liczby zakażeń koronawirusem. Wymienił Pragę oraz powiaty karwiński i frydecko-mistecki w kraju (województwie) morawsko-śląskim. Istnieje tam obowiązek zasłaniania ust i nosa w zamkniętych pomieszczeniach oraz w środkach komunikacji. Maseczki muszą mieć pasażerowie jadący razem samochodem, jeżeli nie mieszkają wspólnie.

Ograniczenia wprowadzono w restauracjach i gospodach, w których musi być zachowany odstęp między stołami i mogą przy nich siedzieć maksymalnie cztery osoby. Obostrzenia od 1 lipca przestaną obowiązywać w Pradze, gdzie nadal trzeba będzie mieć maseczkę w metrze.

Testy z negatywnym wynikiem na obecność koronawirusa pracownicy transgraniczni muszą przedstawiać swoim pracodawcom raz na dziesięć dni, a bez wypełnienia tego obowiązku pracodawca nie ma prawa wpuścić ich na teren zakładu pracy. Z uwagi na koszty testów, ta część rozporządzenia jest krytykowana przez polskich pracowników czeskich firm.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP