Zamknij

Koronawirus: Spada liczba nowych zakażeń w Polsce. 12 osób zmarło

11.08.2020 10:34
Karetka
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce potwierdzono u 551 osób - poinformowało we wtorek 11 sierpnia Ministerstwo Zdrowia. Zmarło kolejnych 12 osób. 

Koronawirus w Polsce został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi u 52 961 osób. 11 sierpnia nowe przypadki koronawirusa w Polsce pochodzą z województw: śląskiego (128), małopolskiego (71), łódzkiego (51), mazowieckiego (50), wielkopolskiego (38), kujawsko-pomorskiego (34), warmińsko-mazurskiego (32), pomorskiego (30), dolnośląskiego (27), zachodniopomorskiego (26), opolskiego (20), podkarpackiego (16), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (8), podlaskiego (7) i lubuskiego (2).

Ministrstwo Zdrowia poinformowało również o śmierci 12 osób w wieku od 56 do 93 lat. Większość osób miała choroby współistniejące.

Koronawirus. Raport z 11 sierpnia. Ile osób wyzdrowiało? 

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 1985 osób, pod respiratorem jest 74 chorych. W Polsce wyzdrowiało już 37 tys. 150 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we wtorek  11 sierpnia Ministerstwo Zdrowia.

Resort zdrowia podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 9230 osób, a kwarantanną – 105 tys. 427.

Czerwone i żółte strefy w Polsce. Jakie obostrzenia? 

Czerwona strefa obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. Żółta strefa obejmuje w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.

1ea49ab4-b9c9-4c35-8c0f-bec78586b066

W "czerwonych" powiatach jest obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic wszędzie w przestrzeni publicznej. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą się odbywać w grupie do 50 osób. Restauracje i gastronomia obowiązuje zasada zakrywania ust i nosa oraz maksymalnie 1 osoba na 4mkw. Kościoły i miejsca kultu religijnego mają limity maksymalnie 1 osoba na 4 mkw., do 150 osób na zewnątrz. W powiatach w czerwonej strefie w kinach zajęte może być 25 proc. miejsc. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne. Targi i konferencji nie odbywają się. Siłownie, kluby i centra fitness mają ograniczenie - 1 osoba na 10 mkw. Wydarzenia sportowe mogą się odbywać ale bez publiczności.

W "żółtych" powiatach w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Należy natomiast zachowywać 1,5 metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się do 100 osób. W restauracjach i gastronomii należy zakrywać usta i nos, jest tez limit max. 1 osoba na 4mkw. W kinach także jest limit 25 proc. zajętych miejsc. W strefie żółtej przy organizacji targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 mkw. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Limity w siłowniach i centrach fitness to 1 osoba na 7 mkw. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25 proc. widowni.

Zobacz także

Jakie obostrzenia obowiązują w całej Polsce? 

Nowe obostrzenia dotyczą jedynie wybranych powiatów. W pozostałych miejscach nadal obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa:

  • Zachowuj 1,5-metrowy dystans społeczny,
  • Zasłaniaj usta i nos, kiedy nie możesz utrzymać odpowiedniej odległości od innych, kiedy jesteś w sklepie lub komunikacji miejskiej,
  • Często myj ręce i unikaj dotykania twarzy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl