Zamknij

Koronawirus. W. Brytania dopuściła szczepionkę. Jako pierwszy kraj na świecie

02.12.2020 08:47
szczepionka
fot. JOEL SAGET/AFP/East News

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia szczepionkę przeciw koronawirusowi. Chodzi o preparat opracowany przez firmy Pfizer i BioNTech. Wielka Brytania już wcześniej podpisała kontrakt za zakup 40 mln dawek.

Jak poinformował minister zdrowia Matt Hancock, szczepienia mogą się zacząć od przyszłego tygodnia. W listopadzie amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecka firma BioNTech poinformowały, że ich szczepionka daje 90 proc. skuteczności, a później sprecyzowano, że nawet 95 proc.

Koronawirus. Szczepionka Pfizera i BioNTech dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii

Przypomnijmy, dwa tygodnie temu brytyjski rząd zwrócił się do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) o ocenę szczepionki opracowanej wspólnie przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę BioNTech. W ubiegłym tygodniu z kolei zaczęto proces dopuszczania do użycia szczepionki AstraZeneca.

Wielka Brytania podpisała umowy na zakup 40 milionów dawek szczepionki Pfizera i BioNTech, a także 5 mln innej, stworzonej przez amerykańską firmę Moderna. W przypadku obu testy wykazały skuteczność na poziomie 95 proc. Ponadto zawarła jeszcze cztery wstępne umowy z innymi producentami potencjalnych szczepionek, nad którymi prace jeszcze trwają.

W środę informację na temat szczepionek ma podać minister zdrowia Adam Niedzielski. 2 grudnia 2020 roku na konferencji prasowej szef resortu zdrowia ogłosi, jak jesteśmy przygotowani do szczepień od strony logistycznej. - Chcemy zaszczepić jak najwięcej Polaków - powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Relacja z konferencji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na żywo na RadioZET.pl. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP