Zamknij

Koronawirus. Kwarantanna w Wielkiej Brytanii. Polska na nowej liście

01.10.2020 19:30
Lotnisko w Londynie
fot. Zuma / SplashNews.com/East News

Wielka Brytania przywraca kwarantannę dla Polaków oraz osób przyjeżdżających z Turcji i karaibskich wysp Bonaire, St. Eustatius i Saba. Samoizolacja ma trwać 14 dni. Obowiązek ten wejdzie w życie w sobotę o godzinie 4.

Kwarantanna dla Polaków wjeżdżających do Wielkiej Brytanii została przywrócona - poinformował w czwartek brytyjski minister transportu Grant Shapps. Osoby przyjeżdzające z Polski były zwolnione z kwarantanny od 10 lipca, kiedy obowiązywać zaczęła pierwsza lista krajów uznanych za bezpieczne. Stopniowo, w miarę nawrotu epidemii, brytyjski rząd skreślał z niej kolejne kraje, w tym już wcześniej większość państw członkowskich Unii Europejskiej, choć kilka krajów, głównie pozaeuropejskich, do listy dopisano. W zeszłym tygodniu brytyjskie media podawały, że w związku z kurczącą się liczbą państw, po przyjeździe z których nie obowiązuje kwarantanna, rośnie zainteresowanie wyjazdami do Polski, Turcji i Włoch.

Kwarantanna dla Polaków w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zmieniło rekomendacje dla podróżnych w przypadku Polski i Turcji i obecnie zaleca, by unikać podróży do tych dwóch państw, o ile nie jest to niezbędne. W przypadku Bonaire, St. Eustatius i Saby MSZ odradzało podróże już wcześniej.

Dane z Polski pokazują 66-procentowy wzrost liczby zakażeń tygodniowo na 100 tys. osób, z 14,7 (na 100 tys. - red.) w dniu 23 września do 24,4 w dniu 30 września. Zarazem odsetek pozytywnych wyników testów w Polsce wzrósł prawie dwukrotnie w ciągu tygodnia, z 3,9 proc. do 5,8 proc.

ministerstwo transportu

Brytyjski rząd wcześniej wskazywał, że jeśli w jakimś kraju przekroczony zostanie poziom 20 zakażeń na 100 tys. mieszkańców, niemal automatycznie łączyć się to będzie z powrotem kwarantanny dla przyjeżdżających stamtąd osób. Zastrzegano zarazem, że nie jest to jedyne kryterium.

Zobacz także

W Anglii, Walii i Irlandii Północnej kara za nieprzestrzeganie obowiązku kwarantanny wynosi 1000 funtów, w Szkocji – 480. W Anglii kary jednak w przypadku wielokrotnego przyłapania na tym może ona zostać zwiększona do 10 000 funtów. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP