Zamknij

Nowe obostrzenia. Kontrole policji m.in. w galeriach handlowych i siłowniach

28.12.2020 17:28
Kontrola policji
fot. Robert Stachnik/REPORTER

Kilkaset kontroli m.in. w galeriach handlowych, stacjach narciarskich i siłowniach przeprowadzili w poniedziałek w woj. świętokrzyskim policjanci. Były one związane z nowymi obostrzeniami epidemiologicznymi. Podobne działania prowadzili m.in. mundurowi z Olsztyna. Także Główny Inspektorat Sanitarny podał informacje, dotyczące przeprowadzanych kontroli w poszczególnych placówkach. GIS ujawnił, że od początku pandemii wystawił kary na łączną wysokość 24 mln zł. 

Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku obowiązuje tzw. kwarantanna narodowa. Zgodnie z rozporządzeniem rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego.

W galeriach mogą działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, a także sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi. Ustanowiony został także zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności związanej z prowadzeniem m.in. dyskotek i klubów nocnych, basenów, aquaparków i siłowni, a także przepis nakazujący zamknięcie tras narciarskich. 

Kwarantanna narodowa. Obostrzenia. Kontrole policji m.in. galeriach i siłowniach

W różnych województwach służby porządkowe prowadzą kontrolę, mającą na celu weryfikację czy dane podmioty gospodarcze i kierujące nimi bądź zatrudnione w nich osoby przestrzegają wprowadzonych przez rząd obostrzeń. Tak postępuje m.in. policja w województwie świętokrzyskim, czyli jednym z regionów, w których na co dzień funkcjonowała każda z wymienionych wyżej  działalności. 

Zobacz także

Maciej Ślusarczyk, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że w poniedziałek świętokrzyscy policjanci sprawdzali stosowanie się do przepisów. Funkcjonariusze sprawdzili 7 stoków narciarskich, 83 siłownie, 16 galerii handlowych, 287 placówek handlowych, 4 lodowiska, 5 pływalni.

Policjanci w 26 przypadkach dokonywali kontroli wspólnie ze służbami sanitarnymi. W większości przypadków działania odbywały się bez komplikacji. Policjanci napotkali jedynie trzy sytuacje, w których były nieprawidłowości. Dwie z nich zakończyły się mandatami karnymi, w jednym przypadku sprawa trafi do sądu

– przyznał, dodając, że wszystkie nieprawidłowości dotyczyły niestosowania się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Kontrole policyjne przeprowadzono też w innych regionach Polski, m.in. w Olsztynie. Tam funkcjonariusze skontrolowali 120 miejsc, które zgodnie z nowymi obostrzeniami epidemiologicznymi powinny być zamknięte.

 - Nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości - powiedział w rozmowie z PAP oficer prasowy olsztyńskiej policji Rafał Prokopczyk. Dodał, że wśród sprawdzanych miejsc były galerie handlowe, siłownie i kluby fitness oraz hotele.

Sanepid również przeprowadza kontrole. 24 mln zł kar od początku pandemii

Kontrole przeprowadza także sanepid. Jak poinformował - także w rozmowie z Polską Agencją Prasową - rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar przez cały grudzień takich kontroli - m.in. w placówkach handlowych i usługowych pod kątem przestrzegania przepisów epidemiologicznych - przeprowadzono 35 tys. Równie intensywne kontrole będą prowadzone w najbliższych dniach i w styczniu. Podobnie jak w grudniu sanepid będzie je przeprowadzał wspólnie z policją.

Zobacz także

- Wszystkie punkty, których działalność jest dopuszczona, będą kontrolowane również w kolejnych dniach. Będziemy też kontrolować hotele - w nich mogą przebywać określone grupy osób - stwierdził, dodając, że kontrole sanepidu sprawdzają też kwestie przestrzegania reżimu sanitarnego

Bondar przestrzegł przed próbami naciągania prawa, bo może - jak zaznaczył - się to wiązać z surowymi karami - kary dotyczące ograniczenia działalności gospodarczej wynoszą od 10 do 30 tys. zł. - Od początku pandemii łączna kwota kar wystawiona przez sanepid wyniosła ponad 24 mln zł - podkreślił Bondar.

RadioZET.pl/PAP