Zamknij

Obostrzenia wrócą? Wiceszef MZ: trzeba przygotować się na wszystkie scenariusze

31.07.2020 12:29
Cieszyński i Szumowski
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Trzeba się przygotować na wszystkie scenariusze - powiedział w piątek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. O całkowitym lockdownie w resorcie jednak póki co się nie rozmawia. Tymczasem liczba zakażeń gwałtownie rośnie. Tak wysokich liczb w raportach MZ nie widzieliśmy nawet, gdy w Polsce obowiązywały największe restrykcje.

Rekord w przyroście nowych zakażeń koronawirusem padł w Polsce już w czwartek, ale w piątek krzywa zakażeń znów poszła w górę. Choć nie tak dawno temu premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że epidemia jest w odwrocie i nie ma już powodów do obaw, niespełna miesiąc po tych słowach Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 657 nowych przypadkach zakażeń. Takiej liczby w raportach resortu zdrowia nie było jeszcze od początku epidemii w naszym kraju.

Mimo to wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński stara się studzić emocje. - Obecna liczba zakażeń w Polsce jest pokłosiem kilku zjawisk: to przede wszystkim ogniska w dużych zakładach pracy i wynik badań dużych grup osób, prowadzonych w ramach badań przesiewowych – ocenił w piątek na antenie Polskiego Radia Wrocław. - I teraz mamy ciąg dalszy (…), badane są rodziny osób, które uzyskały wynik dodatni i przebywają na kwarantannie – mówił.

Lockdown, kwarantanna po powrocie z zagranicy. Czy obostrzenia mogą wrócić?

Nie da się ukryć, że liczby niepokoją, bo są wyższe nawet od tych, z którymi mieliśmy do czynienia w marcu czy kwietniu, gdy obowiązywały najostrzejsze restrykcje. Pojawiają się więc pytania o powrót niektórych z ograniczeń. O tym mówił już zresztą nawet sam Morawiecki. W czwartek nie wykluczył, że jeśli liczba zakażeń nadal będzie rosła, „będzie trzeba działać”.

Wiceminister Cieszyński pytany w piątek o możliwe obostrzenia związane z rozwojem – a nie odwrotem - epidemii w Polsce stwierdził, że trzeba się przygotować na wszystkie scenariusze. Zapewnił jednak, że o kolejnym lockdownie raczej nie ma mowy. Cieszyński zwrócił się przy tym do Polaków z apelem, by przestrzegali wytycznych – przede wszystkim noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach.

Za nieprzestrzeganie tego grożą kary i myślę, że w najbliższych dniach liczba nakładanych kar będzie rosła, bo widać niestety poluzowanie

– powiedział. Coraz więcej pytań pada też w kwestii kwarantanny po powrocie z zagranicy. Działania w tym zakresie – jak mówił Cieszyński - będą podejmowane wraz z nowymi danymi. - Stąd też decyzje w ubiegłym tygodniu o tym, aby od tej środy ograniczyć loty do Czarnogóry i Luksemburga. Przygotowujemy analizy, czy takich ograniczeń nie należy wprowadzić, jeśli chodzi o Hiszpanię – dodał.

RadioZET.pl/Polskie Radio Wrocław/PAP