Obserwuj w Google News

Lockdown tylko w regionach. Nowa koncepcja znoszenia obostrzeń w Polsce

2 min. czytania
13.04.2021 14:38
Zareaguj Reakcja

Uruchamianie gospodarki lokalnie, a nie w całej Polsce - taką koncepcję regionalnego znoszenia obostrzeń w Polsce przedstawił w Senacie dr Paweł Grzesiowski. Jego zdaniem ogródki restauracyjne mogłyby zostać otwarte już dziś.

Żołnierze WOT
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Dr Paweł  Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej był we wtorek w Senacie uczestnikiem otwarcia wystawy poświęconej służbie zdrowia. Po uroczystości został zapytany przez dziennikarzy m.in. o luzowanie obostrzeń w Polsce. 

Zdaniem eksperta absolutnie nie mamy epidemiologicznego uzasadnienia do znoszenia lockdownu w całej Polsce, w tym otwierania przedszkoli i szkół. - Natomiast możemy rozważać, o co apelujemy od roku, żeby zarządzać lockdownem lokalnie. Tam, gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza można by regionalnie uruchamiać pewne obszary życia społecznego czy gospodarczego - przekonywał w Senacie Grzesiowski.

- Decyzje nie powinny dotyczyć całej Polski. Jeśli porównamy Śląsk, Warmię i Mazury i np. województwo zachodniopomorskie, to są trzy zupełnie różne strefy - podkreślał. Zdaniem eksperta Naczelnej Rady Lekarskiej zarządzanie pandemią koronawirusa powinno się odbywać "na poziomie powiatowym czy grup powiatów". - Za wszelką cenę trzeba stworzyć system zarządzania epidemią i lockdownem na poziomie powiatowym. W Nowym Jorku otwierano wręcz dzielnicę po dzielnicy - przekonywał.

Dr Grzesiowski przyznał zarazem, że jest zwolennikiem otwierania np. ogródków w restauracjach. - Uważam, że powinniśmy maksymalnie wychodzić na zewnątrz. Nie udowodniono przenoszenia wirusa na świeżym powietrzu. Ultrafiolet niszczy wirusa, wysoka temperatura i wilgotność też nie sprzyja infekcji. Wychodźmy więc z pomieszczeń - powiedział.

Redakcja poleca

Także zajęcia szkolne, jeśli odbywałyby się w plenerze, mogłyby zdaniem Grzesiowskiego już dziś odbywać się stacjonarnie. - Przypomnijmy sobie amerykańskie zalecenia sprzed roku - róbcie zajęcia w zielonych szkołach - mówił. - Jeżeli będzie ciepło, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to robić - dodał. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl