Zamknij

Szumowski zapowiada powrót funkcjonowania uzdrowisk: ”Od 15 czerwca”

19.05.2020 11:33
Łukasz Szumowski
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W połowie czerwca rozpocznie się uruchamianie uzdrowisk – zapowiedział dziś minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że kierowane tam osoby przejdą wcześniej test na obecność koronawirusa.

Koronawirus zamroził funkcjonowanie uzdrowisk i działalność sanatoriów. Minister zdrowia zapowiedział, że ta część sektora zdrowotnego wróci z działalnością dopiero od przyszłego miesiąca.

- Od 1 czerwca będziemy testowali pod kątem koronawirusa osoby skierowane do uzdrowisk. Od 15 czerwca będziemy uruchamiali te uzdrowiska - powiedział Łukasz Szumowski.

Łukasz Szumowski: Uzdrowiska wracają od czerwca

Jak mówił Szumowski podczas konferencji prasowej, „wygaszanie ogniska zachorowań na Śląsku będzie oznaczało jednocześnie coraz mniej nowych przypadków w kraju”. W związku z tym zapowiedział uruchomienie kolejnego sektora ochrony zdrowia – uzdrowisk.

Podkreślił, że kierowane są do nich głównie osoby starsze i schorowane. Dlatego, jak wyjaśnił szef MZ:

Chcemy przeprowadzać testy u tych osób, które mają skierowanie do uzdrowisk, żebyśmy wiedzieli, że te osoby, które tam jadą (...) są bezpieczne. Taka możliwość będzie od 1 czerwca

- zapowiedział Szumowski.

Zobacz także

Chcemy przeanalizować spadkowe trendy w województwach (bez nowych zakażeń, red.). Trzeba się zastanowić nam nieco większymi zgromadzeniami. Ludzie pytają najczęściej o wesela. To jest do rozważenia w niedługim czasie. Myślę, że za tydzień będziemy mogli powiedzieć, że mamy tendencję spadkową

- komentował minister Szumowski.

Minister tłumaczył, że najwięcej pytań w kontekście odmrażania spływa pod kątem organizacji wesel i imprez masowych. Za trudniejsze do "uwolnienia" uznał kolonie i obozy wakacyjne. - Nie wykluczam, że przy dobrym trendzie uwolnimy tą część. Musimy dać na to jeszcze około dwa tygodnie - podsumował minister.

RadioZET.pl