Luzowanie obostrzeń zależne od tempa szczepień. Minister zdrowia stawia warunek
Odważniejsze luzowanie obostrzeń jest możliwe, gdy w grupie 60 plus zostanie wyszczepionych ponad 70 proc. osób - zapowiedział w wywiadzie dla środowego wydania "Rzeczpospolitej" minister zdrowia. Adam Niedzielski zaapelował do seniorów, aby zgłaszali się na szczepienia.
- Koronawirus w Polsce. Mamy apogeum zakażeń trzeciej fali w szpitalach
- Obostrzenia utrzymane do 30 kwietnia? Niedzielski: Wydamy komunikat, co z kolejnymi tygodniami
- Jakie obostrzenia obowiązują dzisiaj?
Adam Niedzielski pytany o kryteria luzowania obostrzeń, którymi posługuje się rządowy zespół zarządzania kryzysowego w sprawie dalszych restrykcji, wyjaśnił, że "w konkretnych fazach fal pandemii te parametry są różne".
- Przyzwyczailiśmy się do informowania o dobowych liczbach zakażeń. Przez długi czas, gdy nie było fal i mieliśmy stabilne liczby zachorowań, było to dominującym parametrem. Kiedy fala się rozpędza, patrzymy na dynamikę wzrostu zachorowań. Aby myśleć, że zbliżamy się do okolic apogeum, ta dynamika musi zacząć spadać - powiedział minister zdrowia.
Koronawirus w Polsce. Mamy apogeum zakażeń trzeciej fali w szpitalach
Szef resortu zdrowia wyjaśnił, że "teraz, gdy w szpitalach mamy apogeum zakażeń trzeciej fali, patrzymy przede wszystkim na parametry związane z zajętością łóżek, zarówno respiratorowych, jak i zwykłych". - W tej chwili to dominujący element, który decyduje o tym, czy jest przestrzeń do luzowania obostrzeń - podkreślił.
Niedzielski zwrócił uwagę, że "w perspektywie kilku tygodni widać, że parametrem jest też liczba osób zaszczepionych w grupie powyżej 60. roku życia". - Jeżeli będziemy mieli do czynienia z dużym zaszczepieniem największej grupy ryzyka, da nam to przestrzeń do luzowania restrykcji - dodał.
- Jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, wydaje się, że mamy tendencję malejącą, być może zaburzoną okresem świątecznym - mówił w wywiadzie. Zwrócił uwagę, że "jeśli chodzi o zajętość łóżek, odnotowujemy rekordowe poziomy, w tej chwili mamy 34,5 tys. zajętych łóżek". - W szczycie drugiej fali zajętych było 23 tys. - przypomniał Niedzielski.
Minister podkreślił, że cały czas jest trend rosnący, jeżeli chodzi o hospitalizacje. - Szczególnie potrzebne jest przyspieszenie szczepień. W tej chwili mamy wyszczepionych około 40 proc. w grupie 60 plus. Żeby mówić o odważniejszym luzowaniu obostrzeń, powinno to być powyżej 70 proc. Apelujemy do wszystkich osób powyżej 60. roku życia, żeby zgłaszały się na szczepienia. To nam pozwoli podejmować odważniejsze decyzje - wyjaśnił.
Obostrzenia utrzymane do 30 kwietnia? Niedzielski: Wydamy komunikat, co z kolejnymi tygodniami
Adam Niedzielski pytany o to, czy obecne obostrzenia mogą być utrzymane do 30 kwietnia, powiedział: "nie mogę jednoznacznie powiedzieć, jakie będą dalsze posunięcia". - Na środowym posiedzeniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego będziemy o tym dyskutować. Po nim wydamy komunikat, co z kolejnymi tygodniami - zapowiedział.
Zapytany o to, jak rząd i służba zdrowia przygotowuje się "do potencjalnej kolejnej fali na jesieni", minister zdrowia powiedział: "potrzebujemy silnej przebudowy inspekcji sanitarnej". Wyjaśnił, że przebudowa inspekcji sanitarnej ma miejsce od kilku miesięcy, zmieniane są między innymi narzędzia informatyczne.
- Inne formy przygotowania na jesień to wyciąganie wniosków z tego, z czym mieliśmy do czynienia w przeszłości. Rzeczywistość pokazała, że zarządzanie kryzysowe wymaga większego poziomu kontroli nad szpitalami, dlatego myślimy nad ich reformowaniem, żeby ich sieć była narzędziem elastycznego zarządzania kryzysowego - powiedział Adam Niedzielski.
Jakie obostrzenia obowiązują dzisiaj?
- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostają zamknięte;
- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni;
- W placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m kw. - w sklepach do 100 m kw. oraz 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw;
- W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób;
- Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte;
- Żłobki i przedszkola nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej);
- Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie;
- Hotele pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy);
- Wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PAP