Zamknij

Koronawirus. Maseczki w szkołach będa obowiązkowe? Nowe zalecenia PAN

12.10.2020 19:34
Maseczka
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

O wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w szkołach i zmianę organizacji lekcji apelują eksperci Polskiej Akademii Nauk. Ich zdaniem to może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. MEN przypomina, że wydało nowe zalecenia dla szkół w strefie żółtej i czerwonej. 

Obowiązek noszenia maseczek w szkołach to temat, o którym dyskutowano przed powrotem dzieci do szkół 1 września. Nowe zalecenia dla szkół w związku z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem w Polsce opracował interdyscyplinarny zespół doradczy PAN ds. COVID-19. Wirusolog Krzysztof Pyrć, który jest wiceszefem tego zespołu, nie jest zwolennikiem zamykania szkół, ale jego zdaniem, żeby tego uniknąć, starsi uczniowie powinni się uczyć w maseczkach. 

– W przypadku małych dzieci sensowność noszenia maseczek w szkołach można podważyć, ponieważ nie rozumieją, co się dzieje i nie będą nosiły ich prawidłowo. Starsze dzieci to są już młodzi dorośli – mówi Radiu ZET profesor Pyrć.

Według ekspertów Polskiej Akademii Nauk dobrym rozwiązaniem byłyby też wyznaczenie przerw międzylekcyjnych w różnych porach dla różnych klas-tak, żeby ograniczyć kontakty uczniów z różnych klas na szkolnym korytarzu.

Dodatkowe zalecenia dla szkół w strefie żółtej i czerwonej

Ministerstwo Edukacji Narodowej w poniedziałkowym komunikacie przypomina, że od 10 października cała Polska jest w strefie żółtej z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które są w strefie czerwonej. MEN w związku z tym przypomina zalecenia dla dyrektorów szkół i placówek oświatowych w obu strefach.

Zobacz także

W specjalnych zaleceniach dla strefy żółtej i czerwonej (zalecenia dla obu stref są takie same) zapisano, że dodatkowo można: ustalić godziny przychodzenia klas do szkoły (np. co 5-10 minut), ustalić godziny rozpoczynania zajęć dla klas/oddziałów (np. co godzinę), ograniczyć do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych.

Wskazano także na możliwość wprowadzenia obowiązku zachowania dystansu między uczniami w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (korytarze, szatnia). To samo dotyczy nauczycieli i pracowników placówki. Zapisano też możliwość wprowadzenia obowiązku osłony ust i nosa w przypadku zajęć praktycznych w ramach kształcenia w zawodzie jeżeli nie jest możliwe zachowanie dystansu między uczniami, dezynfekcji rąk przed korzystaniem ze sprzętu, urządzeń, maszyn.

MEN proponuje wyznaczyć stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostanie jedna klasa (np. wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali). W zaleceniach wymieniono też możliwość wprowadzenia pomiaru termometrem bezdotykowym temperaturę ciała pracownikom przy wejściu do szkoły. Zaznaczono, że gdy jest ona równa albo przekracza 38 st. C pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z telepracy medycznej.

Wskazano także, że w razie wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała. Podano, że jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38 st. C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej. Jeżeli pomiar termometrem innym niż bezdotykowy wynosi pomiędzy37,2 st. C – 37,9 st. C – należy powiadomić rodziców ucznia i ustalić ewentualną konieczność sposobu odebrania dziecka ze szkoły.

W zaleceniach zapisano też możliwość wprowadzenia zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych, a także zalecenie prowadzenia zajęć wychowania fizycznego na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły. Wskazano, że w przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby należy poinformować rodziców o możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim lub po konsultacji medycznej) i zapewnić kontakt ze szkołą na ten czas.

Zobacz także

W przypadku uczniów z orzeczeniem o potrzebie nauczania indywidualnego zapisano, że nauczyciel prowadzący nauczanie indywidualne, może prowadzić zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Radio ZET/RadioZET.pl/MEN/PAP