Zamknij

Obowiązkowe szczepienie na COVID dla wybranych grup? Minister zdrowia wyjaśnia

30.12.2020 10:58
Adam Niedzielski
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Szczepienia przeciw COVID-19 trwają. We wtorek rozdysponowano ostatnie fiolki z pierwszej partii szczepionek, która dotarła do Polski w piątek oraz część z drugiej, poniedziałkowej dostawy. - Z raportu, który spłynął do mnie we wtorek o godzinie 18.30, wynika, że przekroczona została liczba 14 tys. osób - mówił w środę minister zdrowia Adam Niedzielski, który był pytany także o obowiązkowe szczepienia dla niektórych grup.

Adam Niedzielski w środę w radiu TOK FM podał statystyki dotyczące liczby osób, którym podano już w Polsce pierwszą dawkę szczepionki na koronawirusa. - Ostatni raport, jaki do mnie spłynął wczoraj na godzinę 18.30 - już przekroczona została liczba 14 tys. osób, którym podano pierwszą dawkę [...] - powiedział minister zdrowia.

Zobacz także

Niedzielski o szczepionkach. Wzrasta liczba osób, które chcą się zaszczepić

Szef resortu zdrowia poinformował, że ministerstwo zamierza udostępnić serwis z prezentacjami graficznymi, gdzie będą zamieszczane dane o wykonanych szczepieniach - zarówno na poziomie ogólnokrajowym, ale też informacje na temat poszczególnych regionów, płci, struktur wiekowych czy zawodów. - Myślę, że od nowego roku powinien pojawić się publicznie - dodał. Dopytywany o datę uruchomienia serwisu, jako realny wskazał 4-5 stycznia. Niedzielski stwierdził, że będzie on być może uaktualniany nawet kilka razy dziennie.

Niedzielski pytany był też o to, czy dopuszcza obowiązkowe szczepienie dla wybranych grup. - Na razie taki scenariusz nie jest rozważany - powiedział. Dodał, że skutecznie działa m.in. kampania profrekwencyjna. - Na początku, gdy prowadziliśmy badania skłonności czy deklaracji szczepienia wśród ludzi, to było to mniej więcej 37 proc., a według wczorajszych informacji mamy już osób deklarujących chęć zaszczepienia 47 proc. - powiedział. W jego ocenie jest to bardzo duży przyrost w ciągu miesiąca.

Minister zdrowia o testach na COVID-19 dla nauczycieli

Szef resortu zdrowia poinformował, że projekt testowania nauczycieli na obecność koronawirusa w ostatnim tygodniu ferii, czyli w terminie od 10 do 17 stycznia, został rozszerzony. Będą testowani nie tylko, jak wcześniej zakładano, nauczyciele z trzech województw południowej Polski, ale z całego kraju. - Chodzi o tych nauczycieli, którzy pójdą do szkół w pierwszej kolejności - nauczania początkowego - zapowiedział.

Niedzielski poinformował też, że pedagodzy będą badani testami PCR-owym. - Nie tymi szybkimi, ale tymi dokładnymi - doprecyzował. Jak dodał, testowanie zostanie przeprowadzone także zbiorowo. - Pobierane jest np. 10 próbek i w przypadku, jeśli wśród nich wyjdzie jakiś pozytywny wynik, to będzie prowadzone indywidualne testowanie - zaznaczył Niedzielski. Testowanie wśród nauczycieli ma prowadzić sanepid we współpracy z kuratoriami.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Tok FM