Zamknij

Czerwona strefa w całej Polsce. Morawiecki ogłosił nowe obostrzenia

23.10.2020 16:04

Czerwona strefa w całej Polsce, nauka zdalna dla wyższych klas szkół podstawowych, zamknięcie barów i restauracji i ograniczenia poruszania się dla seniorów - takie rozwiązanie w obliczu kolejnego rekordu zakażeń koronawirusem od soboty 24 października wprowadza rząd. Nowe obostrzenia ogłosił na piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. 

Mateusz Morawiecki
fot. Twitter.KPRM

Koronawirus w Polsce bije kolejne rekordy. W czwartek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 13632 kolejne przypadki koronawirusa, co stanowi najwyższy dobowy przyrost od wybuchu epidemii w naszym kraju. Poinformowano także o śmierci 153 osób. 

Zobacz także

Rosnące statystyki zakażeń i zgonów z powodu koronawirusa sprawiają, że rząd zmuszony jest działać. Od kilku dni wiemy, że w Polsce stawiane są szpitale polowe. Pierwszy tego typu obiekt powstanie na Stadionie Narodowym w Warszawie. Podobne placówki znajdą się również w innych miastach wojewódzkich.

Konferencja prasowa premiera i ministrów. Cała Polska w czerwonej strefie?

Nowe obostrzenia – to też czeka obywateli od soboty 24 października. Oficjalne decyzję ogłosił premier Mateusz Morawiecki na specjalnej konferencji prasowej. Jakie nowe restrykcje będą obowiązywać za kilkanaście godzin?

Zobacz także

  • Zamknięcie barów, restauracji i pubów dla gości. Możliwe będzie wyłącznie realizowanie posiłków na wynos i dostawy (obecnie w strefach czerwonych mogą być otwarte dla gości w godz. 6-21 oraz usadzać gości co drugi stolik), 
  • Zakaz opuszczania domów przez seniorów - odstępstwa tylko w przypadku wyjścia do apteki czy sklepu,
  • Zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób - wyjątki dla celów zawodowych
  • Klasy 4-8 szkół podstawowych przechodzą na zdalny tryb pracy
  • Młodzież szkolna może wychodzić na dwór tylko w godz. 8-16 pod opieką rodziców
  • Zamknięcie sanatoriów 

Czerwona strefa oznacza m.in. obowiązek noszenia maseczki we wszystkich miejscach publicznych poza lasami, parkami i zieleńcami), ograniczenie w funkcjonowaniu lokali gastronomicznych, rozgrywanie wydarzeń sportowych bez publiczności, zamknięcie basenów i siłowni czy zakaz organizowania wesel. Piotr Muller potwierdził również, że rząd nie ma w planach zamknięcia cmentarzy na 1 listopada ani wprowadzenie godziny policyjnej.

Adam Niedzielski, podczas piątkowego wystąpienia przyznał, że przy obecnym tempie wzrostu zachorowań musimy liczyć się z najczarniejszych scenariuszem, a więc z liczbami rzędu 20-25 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem dziennie.

Sejm przyjął nowelizację ustaw ws. Covid-19

Przypomnijmy również, że w czwartek Sejm uchwalił niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Zobacz także

Projekt został zaaprobowany przez zdecydowaną większość - poparło go 423 posłów, przeciw było 11, wstrzymało się dziewięciu. Nowe przepisy zakładają m.in., że:

- osobom skierowanym do walki z COVID-19 podwyższono wynagrodzenie ze 150 proc. do 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego na danym stanowisku

- pracownicy medyczni i funkcjonariusze służb pracujący przy zwalczaniu epidemii będą mieli prawo do 100 proc. zasiłku chorobowego w czasie kwarantanny i izolacji

- możliwe będzie zatrudnianie w trybie uproszczonym w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską

- nie popełnia przestępstwa pracownik medyczny, który lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścił się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności

- nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży

- kara grzywny lub nagany za nieprzestrzeganie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią

RadioZET.pl/PAP