Oceń
Nowe obostrzenia w Polsce w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem zaczną obowiązywać od 17 października 2020 roku. O nowych zasadach obowiązujących w żółtych i czerwonych strefach poinformował dziś premier Mateusz Morawiecki.
"Poradziliśmy sobie z COVID-19 wiosną i możemy sobie poradzić również teraz; poradzimy, wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko jak będziemy solidarni, będziemy razem postępować według zaleceń" - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Nowe obostrzenia w Polsce. Nauka hybrydowa, wesela do 25 osób, zamknięte baseny i siłownie
Premier zaprezentował wykres, który - jak podkreślił - mówi wszystko o obecnej fali zachorowań. "Kiedy spojrzymy na mobilność, czyli na kontaktowanie się społeczne ludzi między sobą, to dostrzeżemy na tym wykresie, że te kontakty społeczne są na takim poziomie, jaki był przed wybuchem pandemii. Czyli przestaliśmy się dystansować jedni od drugich i według obiektywnych danych znowu wróciliśmy do dużej mobilności społecznej i kontaktów społecznych" - tłumaczył.
"Dziś mądrzejsi o tamtą wiedzę, szybko chcemy wrócić do zalecenia: zostań w domu. Izolacja ludzi starszych, ale też i pomoc dla ludzi starszych będzie decydowała o sukcesie naszych działań" - podkreślił.
ŻÓŁTE STREFY:
- Gastronomia będzie funkcjonować w godz. 6-21. Poza tymi godzinami będzie można wydawać dania na wynos,
- W transporcie publicznym dostępnych będzie max. 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc,
- Imprezy okolicznościowe, wesela (WAŻNE: OD 19 PAŹDZIERNIKA) - do 25 osób, bez tańca,
- Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
- W szkołach wyższych i ponadpodstawowych wraca nauczanie hybrydowe,
- Zamknięte zostaną baseny, siłownie i quaparki.
CZERWONE STREFY:
- Placówki handlowe: do 5 osób przy kasach,
- Zakaz organizacji imprez okolicznościowych, wesel, konsolacji (WAŻNE - OD 19 PAŹDZIERNIKA),
- Zgromadzenia publiczne do 10 osób,
- Szkoły wyższe i średnie - wraca nauczanie zdalne,
- Podróż transportem publicznym - max. 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.
RadioZET.pl
Oceń artykuł