Zamknij

Będą badania nad nowym szczepem koronawirusa w Polsce. Znamy przybliżony termin

12.01.2021 07:23
Nowy szczep koronawirusa
fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Rząd będzie szukał brytyjskiej odmiany koronawirusa w Polsce, ale szczegóły tej operacji poznamy dopiero za kilka tygodni. Jak ustaliło Radio ZET, na razie trwają dopiero rozmowy nad tym, jak ma wyglądać projekt zlecony przez ministra zdrowia Agencji Badań Medycznych.

Nowy szczep koronawirusa, który po raz pierwszy pojawił się w połowie grudnia Wielkiej Brytanii, dotarł już do wielu państw Europy, odnotowano go także w USA. Według ekspertów, nie wywołuje on groźniejszych objawów niż wariant znany na całym świecie od roku, jest jednak dużo bardziej zaraźliwy.

Polska - podobnie jak wiele innych krajów - zawiesiła przed świętami Bożego Narodzenia połączenia lotnicze z Wielkiej Brytanii. Dotychczas jednak nie potwierdzono jeszcze żadnego przypadku. - Obecnie nie można potwierdzić znalezienia w Polsce brytyjskiego wariantu Covid-19 - oznajmił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wskazał, że badania nad genomem wirusa oraz jego mutacjami prowadzi ośrodek w Poznaniu. - Od tego roku będzie to także sieciowe badanie pod nadzorem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, gdzie poszczególne ośrodki, przede wszystkim szpitale zakaźne ze swoimi laboratoriami, będą również uczestniczyły w takim przedsięwzięciu - poinformował.

Nowy szczep koronawirusa. Kiedy ruszą polskie badania nad wariantem brytyjskim?

Jak z kolei dowiedział się reporter Radia ZET Maciej Bąk, w Polsce mają zostać zainicjowane badania dotyczące stricte wariantu brytyjskiego. W Agencji Badań Medycznych trwają rozmowy nad uruchomieniem projektu, który przygotowują czołowi wirusolodzy pod kierownictwem prof. Krzysztofa Pyrcia z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Andrzeja Horbana, głównego doradcy premiera do spraw Covid-19. 

Kiedy ruszy ten projekt? Z tego, co na razie wiemy, nieprędko. - Szczegóły dotyczące projektu przekażemy w ciągu najbliższych tygodni - poinformowała Radio ZET Agencja Badań Medycznych. Nie wiadomo jednak, dlaczego dopiero wtedy. 

RadioZET.pl/MBa/PAP