Zamknij

Rząd wprowadza zakaz lotów z Wielkiej Brytanii. Opublikowano rozporządzenie

21.12.2020 20:40
loty z Wielkiej Brytanii zawieszone
fot. NIKLAS HALLE'N/AFP/East News

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej do Polski po doniesieniach o nowym szczepie koronawirusa ma obowiązywać od 22 grudnia do 6 stycznia 2021 roku - wynika z rozporządzenia rządu. Do tego dnia przedłużony ma być też zakaz lotów z kilku innych krajów.

Nowy szczep koronawirusa SARS-CoV-2, który rozprzestrzenia się w Wielkiej Brytanii, budzi niepokój w całej Europie. Kolejne kraje zawieszają połączenia z Wyspami. Takie rozwiązanie wprowadziły już m.in. Niemcy, Belgia, Holandia, Włochy i Bułgaria. Dla osób wyjeżdżających z Królestwa zamknięto też Eurotunel, biegnący pod kanałem La Manche. W niedzielę późnym wieczorem rzecznik rządu Piotr Mueller na Twitterze poinformował, że z poniedziałku na wtorek zostają wstrzymane wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do Polski. Tę informację potwierdził podczas briefingu prasowego w poniedziałek rano. - Lada moment wyjdzie formalne rozporządzenie w tym zakresie – mówił.

W poniedziałek wieczorem opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Nowe prawo wprowadza zakaz wykonywania, na polskich lotniskach i lądowiskach wpisanych do odpowiednich ewidencji, lądowania cywilnych samolotów przewożących pasażerów wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium Zjednoczonego Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Nowe przepisy wejdą w życie 22 grudnia i będą obowiązywać do 6 stycznia.

Nowe przepisy przewidują ponadto przedłużenie do 6 stycznia 2021 r. obowiązywania rozporządzenia Rady Ministrów z 7 grudnia br. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Chodzi o obowiązujący do końca tego roku zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw - Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Jordanii, Armenii, Kosowa, Macedonii, Serbii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork. Na liście nie ma krajów z UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Schengen.

Zobacz także

Wpisanie do rozporządzenia Wielkiej Brytanii ma związek z wykryciem na Wyspach nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2. Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19.

Nowy szczep koronawirusa – co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP

C