Zamknij

Kiedy otwarcie granic? Emilewicz podała wstępną datę

17.05.2020 22:01
Jadwiga Emilewicz
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to do czynienia teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic - powiedziała w niedzielę w Polsat News wicepremier, szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz.

W trakcie rozmowy w Polsat News wicepremier pytana przez jednego widzów o to, kiedy zostaną otwarte granice Polski, odparła, że jest wstępna zapowiedź kilku państw europejskich, że od 15 czerwca planują otwarcie granic.

My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie rozwijać nie w szybszym tempie, niż ma to do czynienia teraz, po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic. Mówię to z dużą rezerwą 

mówiła Emilewicz, zastrzegając, że po każdym tygodniu będzie analizowana liczba nowych przypadków zakażeń i osób hospitalizowanych, od czego będą zależały kolejne kroki znoszące obostrzenia. - Na pewno będzie to miało miejsce nie wcześniej niż w połowie czerwca - zaznaczyła. Jednocześnie podkreśliła, że kwestia otwarcia granic to temat rozmów nie tylko wewnątrz rządu, ale także z przedstawicielami rządów innych państw.

Rozmawiamy o takich wariantach, w których jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów

- powiedziała szefowa MR. Równocześnie oceniła, że jeśli obywatele innych państw będą przetestowani, a sytuacja epidemiczna będzie opanowana w danym kraju w stopniu podobnym, jak w Polsce, wówczas rząd powinien wyrazić większą gotowość do otwarcia granic. Podkreśliła przy tym, że ostateczne decyzje po rekomendacjach MZ oraz opinii MSWiA podejmie premier.

Koronawirus. Kontrole na granicach na pewno do 12 czerwca

Kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej zostały w Polsce przedłużone o kolejny miesiąc. Na tę chwilę potrwają do 12 czerwca. Kontrole zostały przywrócone w związku z epidemią koronawirusa 15 marca bieżącego roku.

Zobacz także

Ponadto każda osoba, która powróci do Polski, będzie musiała poddać się obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Obowiązek ten nie dotyczy pracowników transgranicznych (np. mieszkających w Polsce, lecz pracując w Niemczech). 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/PAP/Polsat News