Zamknij

Parafia ogniskiem koronawirusa. Zakażeni księża rozdawali komunię wiernym

28.05.2020 15:44
Parafia w Pliszczynie k. Lublina ogniskiem zakażeń koronawirusem
fot. Beata Zawrzel/REPORTER, zdjęcie ilustracyjne

W parafii w Pliszczynie pod Lublinem wykryto ognisko koronawirusa. Kościół jest zamknięty. Osoby, które od niedzieli 17 maja przyjmowały tam komunię św., powinny skontaktować się z sanepidem.

W połowie maja pojawiło się ognisko koronawirusa w naszej parafii, zwłaszcza we wspólnocie Księży Sercanów - poinformował w komunikacie na stronie internetowej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Pliszczynie jej proboszcz ks. Tadeusz Michałek. "Osoby, które od niedzieli 17 maja przyjmowały Komunię Świętą (także z rąk Szafarza świeckiego) mogą ewentualnie powiadomić o tym fakcie sanepid i zasięgnąć dalszych rad" - dodał.

W Pliszczynie mieści się dom zakonny księży sercanów. Jak podał proboszcz, duszpasterze są objęci kwarantanną, a u dwóch księży badania już wykazały zakażenie koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami sanepidu kościół ma być zamknięty. "Wobec tego, aż do soboty włącznie nie będzie w kościele żadnych Nabożeństw, ani Mszy św. Wszystkie zamówione przez Was intencje Księża będą sprawować prywatnie w kaplicy domu zakonnego" - napisał proboszcz. O tym, czy będą sprawowane msze św. w najbliższą niedzielę i w pierwszym tygodniu czerwca ks. Michałek ma poinformować w sobotę. Dodał, że uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania została przeniesiona na 21 września.

Parafian proszę o szczególną ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i dystansu. (…) Zachowajmy spokój, módlmy się za siebie nawzajem i ufajmy w Bożą Opatrzność i opiekę Matki Najświętszej

- zaapelował. Wojewoda lubelski Lech Sprawka powiedział w czwartek na konferencji prasowej, że w powiecie lubelskim wystąpiło ognisko zakażenia koronawirusem, które może się rozwijać. Nie chciał potwierdzić, że chodzi o parafię w Pliszczynie. - Nie zaprzeczam, ani nie potwierdzam - powiedział.

- Osoby, u których potwierdziły się zakażenia, miały liczne kontakty, stąd też trzeba się liczyć z tym, że ten krąg (zakażonych - red.) z tego ogniska w powiecie lubelskim może się rozszerzyć - powiedział Sprawka.

W środę Lubelski Urząd Wojewódzki informował o 22 przypadkach nowych zakażeń koronawirusem w woj. lubelskim, z czego 7 dotyczyło osób z powiatu lubelskiego. W czwartek odnotowano 16 nowych przypadków zakażenia, w tym jednej osoby z powiatu lubelskiego. W sumie dotychczas w woj. lubelskim potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 486 przypadków zakażenia koronawirusem; 324 osoby wyzdrowiały, 15 osób zmarło.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP