Zamknij

Grzesiowski alarmuje: sytuacja w Polsce to początek klęski żywiołowej

10.10.2020 16:44

Koronawirus w Polsce bije kolejne rekordy, a rząd wprowadza nowe obostrzenia. W ocenie dr Pawła Grzesiowskiego "obecna sytuacja w Polsce to początek klęski żywiołowej". Lekarz zaapelował o wprowadzenie "pilnych działań ratunkowych".

Paweł Grzesiowski
fot. KAMIL PIKLIKIEWICZ /Dzien Dobry TVN /East News

Koronawirus w Polsce znów z rekordową liczbą zakażeń. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 5 300 kolejnych osób, jest to najwyższy dzienny bilans od początku epidemii. Zmarły 53 osoby – podało w sobotę Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej zakażeń odnotowano w województwie mazowieckim - 816 i małopolskim - 631.

Najwięcej nowych przypadków zakażeń stwierdzono w woj. mazowieckim – 816 i w małopolskim – 631. Pozostałe zakażenia pochodzą z województw: kujawsko-pomorskiego (554), śląskiego (412), łódzkiego (411), pomorskiego (362), wielkopolskiego (360), podkarpackiego (347), lubelskiego (251), dolnośląskiego (242), świętokrzyskiego (218), podlaskiego (172), zachodniopomorskiego (152), opolskiego (141), lubuskiego (121), warmińsko-mazurskiego (110).

Godziny dla seniorów od 15 października. Cała Polska w żółtej strefie

Dla osób powyżej 60 roku życia wprowadzamy od 15 października godziny dla seniorów - od godz. 10 do 12 w sklepach, aptekach, drogeriach - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Oświadczył też, że rząd przekazał 38 mln zł domom pomocy społecznej.

Zobacz także

Szef MZ Adam Niedzielski stwierdził, że patrząc na ogólną sytuację epidemiczną i na to, co obserwujemy w zakresie dziennej liczby zachorowań "pamiętajmy, że naciśnięcie hamulca zależy również od nas".

Posłuchaj podcastu

Przypomniał, że od soboty weszły w życie obostrzenia związane przede wszystkim z noszeniem maseczek w przestrzeni publicznej. "To jest nasze skuteczne narzędzie razem z dystansem (społecznym) do tego żeby ograniczać transmisję koronawirusa" - podkreślił.

Paweł Grzesiowski: to początek klęski żywiołowej

Bardzo sceptyczny scenariusz przedstawia dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog. W jego ocenie mamy w Polsce do czynienia z "początkiem stanu klęski żywiołowej".

loader

- Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniejsze doświadczenia z tym wirusem, uważam że obecna sytuacja w Polsce to początek klęski żywiołowej. Przy tym tempie wzrostu liczby zakażeń szpitale nie mają szans na udzielenie pomocy wszystkim chorym. Konieczne są PILNE działania ratunkowe - napisał na Twitterze Grzesiowski. O jakie działania chodzi?

Zobacz także

- 1) organizowanie szpitali "polowych" w najbardziej zagrożonych regionach 2) tworzenie izolatoriów 3) zapewnienie opieki na podstawowym poziomie innym chorym (bez COVID) 4) zawieszenie wszelkich sporów politycznych i skierowanie wszystkich sił i środków do walki z epidemią - wymienił.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP/ Twitter