Zamknij

Pełny lockdown w Polsce? Prof. Horban wskazuje moment, w którym to nastąpi

03.11.2020 21:15
WOT
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Kiedy rząd wprowadzi nowe obostrzenia? Członek Rządowej Rady Medycznej prof. Andrzej Horban zapowiedział, że jeśli liczba nowych przypadków koronawirusa wzrośnie do 30 tys. należy rozważyć wprowadzenie "pełnego lockdownu".

Nowe obostrzenia i lockdown to dwa tematy, które od kilkunastu dni elektryzują Polaków. Rzecznik rządu Piotr Müller i minister zdrowia Adam Niedzielski przekazali, że w środę lub czwartek przedstawiona zostanie informacja o dalszych decyzjach i ogłoszenie nowych restrykcji w związku z epidemią koronawirusa

Prof. Andrzej Horban na antenie TVP Info przyznał, że obecna liczba zgonów zaczyna być bardzo niepokojąca i "skłania nas do bardzo uważnego myślenia, czy jeszcze nie wprowadzić większych środków ostrożności". - Sytuacja jest obserwowana bardzo dokładnie. Tego typu decyzje powinny zapaść w środku tygodnia, czyli to jest jutro, pojutrze, w sobotę. Jeżeli tak jak dzisiaj, liczba zakażeń zatrzyma się w granicach 20 tys. to jest nieźle i chyba nie trzeba będzie wprowadzać nowych metod - powiedział Horban.

Bardzo byśmy chcieli uniknąć tego, co się nazywa ''pełny lockdown'' i posadzenia wszystkich do domu

prof. Andrzej Horban

Członek Rządowej Rady Medycznej dodał zarazem, że jeśli liczba zakażeń wzrośnie, to "trzeba będzie na to zareagować zwiększeniem ograniczeń dla ludzi". Zaapelował o przestrzeganie zasad epidemicznych - dezynfekcja, dystans i noszenie maseczek oraz unikanie zgromadzeń.

Kiedy pełny lockdown w Polsce?  Prof. Horban wskazuje moment, w którym to nastąpi

Profesor stwierdził, że system ochrony zdrowia "funkcjonuje jeszcze prawidłowo, ale na granicy wydolności". Zwrócił uwagę, że w październiku przekroczyliśmy liczbę 250 tys. zdiagnozowanych chorych. - To jest olbrzymia liczba, właściwie zdublowanie liczby przypadków w stosunku do wszystkich rozpoznanych od początku epidemii. Zmiana gwałtowna systemu ochrony zdrowia, która musiała być dokonana właściwie w biegu, musi powodować zakłócenia jego funkcjonowania, to nie do uniknięcia. Olbrzymi wysiłek wszystkich pracowników ochrony zdrowia spowodował, że ten system nadal idzie - zaznaczył.

Zobacz także

Zdaniem Horbana górna granica wydolności systemu to 25-30 tys. zajętych łóżek przez pacjentów z Covid-19. - Jeżeli będziemy trzymali liczbę zakażeń na poziomie 20 tys. to nasz system prawidłowo funkcjonujący powinien wytrzymać - ocenił. Pytany, czy podtrzymuje swoją decyzję o rekomendacji pełnego lockdownu w przypadku przekroczenia 30 tys. przypadków dziennie, odparł, że "jeżeli trend w kierunku 30 tys. będzie się utrzymywał to oczywiście tak".

Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek 3 listopada, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 19364 osób. Bilans przypadków wykrytych od początku epidemii wzrósł do 414 tys. 844. Zmarło 227 chorych, w sumie 6102.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP