Zamknij

Polska wśród reżimów wykorzystujących koronawirusa do represjonawania obywateli

13.04.2020 18:24
Polska wśród 30 państw
fot. Piotr Molecki/East News

Amerykański magazyn "Vice" ujął w swojej klasyfikacji 30 państw także i Polskę. Niestety, nie jest to powód do dumy. Znaleźliśmy się bowiem w gronie państw, które wykorzystują pandemię koronawirusa, aby zwiększać represję wobec swoich obywateli. 

Pandemia koronawirusa to wydarzenie bezprecedensowe w skali świata, wymagające wdrożenia równie bezprecedensowych działań ze strony zarówno państw, jak i organizacji międzynarodowych. Niestety, niektóre z rządów, nie skupiają się jedynie na niesieniu pomocy potrzebującym obywatelom, ale wykorzystują sytuację do zwiększenia represji wobec nich. Represji, które - dodajmy - mogą mieć różną formę i odcień. 

Polska wśród krajów wykorzystując koronawirusa do represjonowania obywateli

"Autorytarni przywódcy mają swój moment" - pisze David Gilbert w najnowszym artykule dla magazynu "Vice". I wymienia 30 krajów, w których - jego zdaniem - pod pretekstem walki z Covid-19, dochodzi do ograniczania bądź łamania praw obywatelskich bądź dążenia do umocnienia władzy. Jednym z nich jest również Polska. 

Trzeba przyznać, że w klasyfikacji "Vice'a", znaleźliśmy się w naprawdę "doborowym" towarzystwie. Nie wiadomo czy to kolejność jest przypadkowa czy nie, ale umieszczono nas między takimi państwami jak: Rosja, Chiny, Białoruś, Wenezuela, Iran, Turkmenistan, Węgry i Bangladesz. 

Zobacz także

Gilbert wprost nazywa obowiązujący u nas obecnie system polityczny "reżimem" i wskazuje, że rządzący, wbrew protestom opozycji oraz pogarszającej się sytuacji w służbie zdrowia oraz pomimo zawieszonej kampanii wyborczej, forsują pomysł przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju, co w oczywisty sposób faworyzuje urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę. 

Oprócz nas m.in. Rosja, Węgry, Wenezuela

By uzmysłowić sobie skalę tego, w jakim kontekście umieszcza Polskę amerykański dziennikarz, warto nadmienić, że oprócz sytuacji w Polsce, Gilbert pisze m.in. o:

-> premierze Węgier Viktorze Orbanie, który wprowadził bezterminowy stan wyjątkowy oraz zapewnił sobie możliwość rządzenia dekretami z pominięciem parlamentu

-> "narodowej kwarantannie" w Rosji, połączonej z masową inwigilacją obywateli, monitoringiem oraz gromadzeniem danych ze smartfonów i kont bankowych

-> prezydencie Wenezueli Nicolasie Maduro oraz aresztowaniach jego przeciwników politycznych 

-> masowej inwigilacji oraz cenzurze mediów (tradycyjnych i społecznościowych) w Kambodży 

-> prześladowaniach osób LGBT+ w Ugandzie i na Filipinach

-> prokuratorskich śledztwach w Boliwii, obejmującymi wszystkie osoby, które publicznie krytykują rząd i organy państwowe

-> zastraszania i pozwy sądowe wobec dziennikarzy wypowiadających się krytycznie o działaniach władzy w Tajlandii 

Będzie głosowanie korespondencyjne? 

Przypomnijmy, że wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja, ale data ta wzbudza mnóstwo kontrowersji. Przede wszystkim z uwagi na sytuację epidemiczną i dynamiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa. Spora grupa ekspertów oraz polityków (głównie opozycji) domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej oraz przesunięcia daty elekcji co najmniej o kilka miesięcy oraz wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. 

Zobacz także

Ich zdaniem przeprowadzenie wyborów w środku epidemii wirusa, którym (wedle oficjalnych danych) zakaziło się już prawie 6 tysięcy Polaków (a z którego powodu zmarło 181), jest skrajnie nieodpowiedzialne i naraża życie oraz zdrowie tysięcy, jeśli nie milionów Polaków. Dodatkowo argumentują to tym, że kampania wyborcza jest de facto zawieszona, a kandydaci nie mają możliwości przedstawiania swojego programu. 

Zobacz także

PiS uważa inaczej i forsuje opcję tzw. głosowania korespondencyjnego, a więc oddawania głosu na dostarczonych przez listonoszy pakietach wyborczych i umieszczania ich w specjalnych skrzynkach. W tym celu przegłosował już specjalną ustawę, która trafiła już do Senatu. Opozycja sprzeciwia się przeprowadzeniu wyborów także i w takiej formule. 

Koronawirus - co trzeba wiedzieć?

RadioZET.pl/Na Temat/vice.com

C