Oceń
Amerykański magazyn "Vice" ujął w swojej klasyfikacji 30 państw także i Polskę. Niestety, nie jest to powód do dumy. Znaleźliśmy się bowiem w gronie państw, które wykorzystują pandemię koronawirusa, aby zwiększać represję wobec swoich obywateli.
Pandemia koronawirusa to wydarzenie bezprecedensowe w skali świata, wymagające wdrożenia równie bezprecedensowych działań ze strony zarówno państw, jak i organizacji międzynarodowych. Niestety, niektóre z rządów, nie skupiają się jedynie na niesieniu pomocy potrzebującym obywatelom, ale wykorzystują sytuację do zwiększenia represji wobec nich. Represji, które - dodajmy - mogą mieć różną formę i odcień.
Polska wśród krajów wykorzystując koronawirusa do represjonowania obywateli
"Autorytarni przywódcy mają swój moment" - pisze David Gilbert w najnowszym artykule dla magazynu "Vice". I wymienia 30 krajów, w których - jego zdaniem - pod pretekstem walki z Covid-19, dochodzi do ograniczania bądź łamania praw obywatelskich bądź dążenia do umocnienia władzy. Jednym z nich jest również Polska.
Trzeba przyznać, że w klasyfikacji "Vice'a", znaleźliśmy się w naprawdę "doborowym" towarzystwie. Nie wiadomo czy to kolejność jest przypadkowa czy nie, ale umieszczono nas między takimi państwami jak: Rosja, Chiny, Białoruś, Wenezuela, Iran, Turkmenistan, Węgry i Bangladesz.
Gilbert wprost nazywa obowiązujący u nas obecnie system polityczny "reżimem" i wskazuje, że rządzący, wbrew protestom opozycji oraz pogarszającej się sytuacji w służbie zdrowia oraz pomimo zawieszonej kampanii wyborczej, forsują pomysł przeprowadzenia wyborów prezydenckich w maju, co w oczywisty sposób faworyzuje urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę.
Oprócz nas m.in. Rosja, Węgry, Wenezuela
By uzmysłowić sobie skalę tego, w jakim kontekście umieszcza Polskę amerykański dziennikarz, warto nadmienić, że oprócz sytuacji w Polsce, Gilbert pisze m.in. o:
-> premierze Węgier Viktorze Orbanie, który wprowadził bezterminowy stan wyjątkowy oraz zapewnił sobie możliwość rządzenia dekretami z pominięciem parlamentu
-> "narodowej kwarantannie" w Rosji, połączonej z masową inwigilacją obywateli, monitoringiem oraz gromadzeniem danych ze smartfonów i kont bankowych
-> prezydencie Wenezueli Nicolasie Maduro oraz aresztowaniach jego przeciwników politycznych
-> masowej inwigilacji oraz cenzurze mediów (tradycyjnych i społecznościowych) w Kambodży
-> prześladowaniach osób LGBT+ w Ugandzie i na Filipinach
-> prokuratorskich śledztwach w Boliwii, obejmującymi wszystkie osoby, które publicznie krytykują rząd i organy państwowe
-> zastraszania i pozwy sądowe wobec dziennikarzy wypowiadających się krytycznie o działaniach władzy w Tajlandii
Będzie głosowanie korespondencyjne?
Przypomnijmy, że wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja, ale data ta wzbudza mnóstwo kontrowersji. Przede wszystkim z uwagi na sytuację epidemiczną i dynamiczne rozprzestrzenianie się koronawirusa. Spora grupa ekspertów oraz polityków (głównie opozycji) domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej oraz przesunięcia daty elekcji co najmniej o kilka miesięcy oraz wprowadzenia stanu klęski żywiołowej.
Ich zdaniem przeprowadzenie wyborów w środku epidemii wirusa, którym (wedle oficjalnych danych) zakaziło się już prawie 6 tysięcy Polaków (a z którego powodu zmarło 181), jest skrajnie nieodpowiedzialne i naraża życie oraz zdrowie tysięcy, jeśli nie milionów Polaków. Dodatkowo argumentują to tym, że kampania wyborcza jest de facto zawieszona, a kandydaci nie mają możliwości przedstawiania swojego programu.
PiS uważa inaczej i forsuje opcję tzw. głosowania korespondencyjnego, a więc oddawania głosu na dostarczonych przez listonoszy pakietach wyborczych i umieszczania ich w specjalnych skrzynkach. W tym celu przegłosował już specjalną ustawę, która trafiła już do Senatu. Opozycja sprzeciwia się przeprowadzeniu wyborów także i w takiej formule.
Koronawirus - co trzeba wiedzieć?
- Koronawirus - najnowsze informacje
- Koronawirus w Polsce - raport, objawy, leczenie, epidemia, najważniejsze dane
- Tych leków nie wolno wywozić za granicę w związku z koronawirusem [LISTA]
- Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
- Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
- Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
- Brak ubezpieczenia a koronawirus: kto zapłaci za badania?
- Koronawirus a podróże - utrudnienia
- Koronawirus: kwarantanna domowa. Za jej złamanie grozi więzienie
RadioZET.pl/Na Temat/vice.com
Oceń artykuł
