Zamknij

Wirusolog: ”Uczniowie będą zarażać kolejne osoby”. Apel o obowiązkowe maseczki

22.08.2020 14:19
Szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

Koronawirus w Polsce nie daje za wygraną. 22 sierpnia resort zdrowia poinformował o 900 nowych przypadkach zakażeń. Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z Radiem ZET prognozuje, że sytuacja epidemiczna po rozpoczęciu roku szkolnego będzie jeszcze gorsza. 

Koronawirus w Polsce znów bije rekordy. W piątek 21 sierpnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 903 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Liczba ta przekroczyła dotychczasowy rekord z 8 sierpnia. Tego dnia wykryto 843 nowych chorych. 22 sierpnia potwierdzono 900 nowych zakażeń, a 13 osób zmarło. 

Wirusolog Tomasz Dzieciątkowski w rozmowie z Maciejem Sztykielem przewiduje, że w najbliższych tygodniach sytuacja epidemiczna w Polsce się nie poprawi. Ma to związek ze zbliżającym się rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

Dzieci i młodzież nie chorują często na koronawirusa, ale są jego bardzo dobrymi transmiterami. Szkoły to nie tylko dzieci i młodzież. To również grono pedagogiczne, które często jest w wieku przedemerytalnym

- mówi dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Powrót do szkół. Dzieciątkowski: Maseczki powinny być obowiązkowe

Powrót do szkół 1 września mimo rosnącej liczby nowych przypadków koronawirusa w Polsce zapowiada resort edukacji. Podstawowym modelem pracy w szkołach mają być zajęcia stacjonarne. Zdaniem Dzieciątkowskiego maseczki w szkołach powinny być obowiązkowe. Również WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) twierdzi, że 12-latkowie i starsi powinni na lekcjach zasłaniać usta i nos. W wytycznych opracowanych przez polski rząd nie ma takich zaleceń.

Dzieciom i młodzieży raczej nic nie grozi, ale uczniowie będą zarażać kolejne osoby 

- dodaje w rozmowie z Radiem ZET wirusolog Tomasz Dzieciątkowski. 

Zobacz także

Zobacz także

Dr Dzieciątkowski przewiduje też, że szkoły przejdą na nauczanie zdalne, gdy część personelu pedagogicznego zarazi się koronawirusem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Maciej Sztykiel