Zamknij

Rekord zakażeń koronawirusem. Ekspert: Siedźmy w domach, inaczej będzie tragedia

06.08.2020 12:40
prof. Włodzimierz Gut, wirusolog
fot. Mateusz Grochocki/East News

726 przypadków SARS-CoV-2 to nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało przywrócenie obostrzeń w powiatach najbardziej zagrożonych epidemią. Profesor Włodzimierz Gut w rozmowie z ''WP'' zaapelował do Polaków: ''Jeśli ludzie nie będą siedzieli w chałupach na czterech literach, to będzie bardzo, bardzo źle''. 

6 sierpnia w Polsce padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia w porannym raporcie poinformowało o 726 nowych przypadkach. Na koronawirusa zmarło kolejnych 18 osób. Profesor Włodzimierz Gut w rozmowie z ''Wirtualną Polską'' stwierdził, że gwałtowne wzrosty zakażeń to wina nieprzestrzegania zasad dystansu społecznego i trzymania maseczek w kieszeniach.

Śmiałem się ze słów premiera, który kilka tygodni temu zapewniał, że latem koronawirus jest słabszy. On się szerzy przy kontakcie człowieka z człowiekiem. I tyle. Jeśli w wyższych temperaturach byłby słabszy, to Brazylia nie miałaby żadnego problemu. A wiemy, że ma gigantyczny. To, co powiedział premier, jest nieprawdą. Przenoszenie bezkrytyczne zasad dotyczących jednych wirusów na drugie to błąd

- powiedział wirusolog. 

Koronawirus. Nowe obostrzenia w 19 powiatach 

Łukasz Szumowski na czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń. Resort zdrowia wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń - czerwony i żółty. Zmiany w obostrzeniach zaczną obowiązywać od soboty.

Jeśli się wprowadza nowe zasady, a nie wyciąga się konsekwencji wobec tych, którzy je łamią, a łamią je ludzie w całej Polsce, to jest to głos wołającego na puszczy. Są narzędzia, by karać za brak maseczek, ale nikt nie wyciąga konsekwencji. Jeśli się nie opamiętamy w tej kwestii to będzie tragedia

- stwierdził profesor Włodzimierz Gut.

Zobacz także

Powiaty ''czerwone'' i ''żółte'' w Polsce. Jakie obostrzenia? 

"Czerwone" obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim. Tam wprowadzone są najbardziej rygorystyczne obostrzenia, zakazujące funkcjonowania m.in. siłowniom, kinom, sanatoriom i ograniczające liczbę osób na weselach i pogrzebach do 50, a w kościołach do 1 osoby na cztery metry kwadratowe. Ponadto wprowadzony zostanie nakaz noszenia maseczki wszędzie w przestrzeni publicznej.

Łagodniejsze, "żółte" rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębie Zdrój, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu. Tam, według zapowiedzi MZ, możliwe będą m.in. imprezy sportowe, wydarzenia kulturalne, seanse w kinach z udziałem 25 proc. uczestników, a na weselach i pogrzebach dopuszczalne będzie maksymalnie 100 osób. W powiatach oznaczonych kolorem żółtym nie zmieniają się zasady dot. ograniczenia w kościołach, noszenia maseczek czy też związane z transportem zbiorowym.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Wirtualna Polska/PAP