Zamknij

Rząd zapowiada możliwy powrót obostrzeń. „Kierunkowa decyzja zapadła”

31.07.2020 16:00
Morawiecki , Mueller
fot. Krystian Maj/KPRM

Powrót obostrzeń jest możliwy, ale nie w całej Polsce, tylko w tych gminach i powiatach, gdzie liczba zakażonych będzie największa. - Właściwie taka kierunkowa decyzja dzisiaj zapadła - przekazał w piątek po spotkaniu sztabu kryzysowego rzecznik rządu Piotr Müller.

Koronawirus bije w Polsce kolejne rekordy. W piątek Ministerstwo Zdrowia przekazało informację o 657 nowych przypadkach zakażeń, dzień wcześniej liczba nowych zakażeń również przekroczyła 600. Takich liczb w raportach resortu zdrowia nie było jeszcze od początku epidemii. W związku z niepojącymi danymi pojawiają się pytania o reakcje rządu i możliwy powrót do obostrzeń sprzed kilku miesięcy. O tym, że wprowadzenia ponownych restrykcji można się spodziewać, mówił już w czwartek zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i później rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz czy wiceszef MZ Janusz Cieszyński. Wszyscy zapewniali jednak, że na razie nie ma mowy o całkowitym lockdownie.

W piątek po południu w Warszawie zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Tuż po obradach z dziennikarzami spotkał się rzecznik rządu Piotr Müller. - Na tę chwilę nie skłaniamy się ku wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń, które miałyby obowiązywać w skali całego kraju – podkreślił. Oznacza to, że obostrzenia najprawdopodobniej wrócą, ale w konkretnych częściach Polski.

Rządowy zespół zarządzania kryzysowego skłania się ku temu i właściwie taka kierunkowa decyzja dzisiaj zapadła, aby nowe obostrzenia raczej były wprowadzane na terenie poszczególnych powiatów, poszczególnych obszarów Polski

- zaznaczył rzecznik rządu.

Zobacz także

Koronawirus. Jakie obostrzenia mogą wrócić?

Jeżeli nie ma mowy o lockdownie, jakich obostrzeń można się spodziewać? W rządzie rozmawia się m.in. o zmniejszeniu liczby osób przebywających w zamkniętych pomieszczeniach czy np. restauracjach. To w przypadku konkretnych powiatów.

W tej chwili jest 20-parę powiatów, w których identyfikujemy jakieś większe problemy, jeśli chodzi o liczbę zakażeń

- mówił w piątek rzecznik rządu. Dopytywany o jaką liczbę województw chodzi odparł, że są "główne trzy województwa, jeżeli chodzi o zakażenia". Kiedy spodziewać się konkretnych decyzji? - Nie stawiałbym tezy, że w ciągu kilku następnych dni nastąpi zaostrzenie przepisów - zaznaczył Müller.

W skali całego kraju może być mowa o obostrzeniach, które wynikałyby z powrotów Polaków, czy innych obywateli z zagranicy, z tych państw, w których ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie. Müller podkreślił jednak, że na ten moment żadna decyzja dotycząca kwarantanny po powrocie do Polski jeszcze nie zapadła.

RadioZET.pl/PAP/Kancelaria Premiera