Zamknij

Sylwester 2020 bez godziny policyjnej, ale zakaz przemieszczania się pozostaje

28.12.2020 09:11
Sylwester
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER

Sylwester 2020 z ograniczeniami, ale bez godziny policyjnej. Rzecznik rządu Piotr Müller potwierdził w poniedziałek 28 grudnia, że zakaz przemieszczania się w sylwestra poza określonymi celami pozostaje w rządowym rozporządzeniu. 

Sylwester 2020 ze względu na pandemię przybierze inną formę niż w latach ubiegłych. Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązuje tzw. narodowa kwarantanna, czyli nowe zasady bezpieczeństwa, które mają nas uchronić przed wybuchem trzeciej fali pandemii koronawirusa

Sylwester 2020 w gronie rodzinnym bez hucznych imprez ma być jednym z elementów przedłużonego etapu odpowiedzialności  Zgodnie z rozporządzeniem rządu, od 31 grudnia 2020 roku od godziny 19:00 do 1 stycznia 2021 roku do godziny 6:00 na obszarze Polski przemieszczanie się będzie możliwe wyłącznie w celu wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.  W niedzielę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapewnił, że rząd nie wprowadza w sylwestra godziny policyjnej, bo może ona obowiązywać jedynie w przypadku stanu nadzwyczajnego, ale rząd apeluje o nieprzemieszczanie się.

Sylwester 2020 bez godziny policyjnej, ale z zakazem przemieszczania się? 

Michał Dworczyk był pytany w poniedziałek w Radiu TOK FM o niedzielną wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego. Szef KPRM podkreślił, że mimo braku godziny policyjnej formalne ograniczenie w przemieszczaniu się będzie obowiązywać, w myśl rozporządzenia, które pozwala tej nocy na przemieszczanie się tylko w celu "wykonywania czynności zawodowych lub zaspokajania niezbędnych potrzeb".

Zobacz także

- Pan premier powiedział bardzo wyraźnie, nie wprowadzamy godziny policyjnej, bo żeby wprowadzić godzinę policyjną, trzeba by wprowadzić jeden z trzech stanów nadzwyczajnych, np. stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej - mówił Dworczyk. 

- Natomiast jest ustawa z 2008 roku o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i tam jest artykuł 46. Mówi on, że Rada Ministrów może w rozporządzeniu ustanowić nakaz określonego sposobu przemieszczania się. W związku z tym korzystamy z tego zapisu i na tej podstawie zostało wydane stosowne rozporządzenie, więc te przepisy są obowiązujące - dodał.

Zakaz przemieszczania się w sylwestra pozostaje w rozporządzeniu

Rzecznik rządu w rozmowie w Polsat News podkreślił, że w sylwestrową noc nie ma i nie było wprowadzonej godziny policyjnej. - Mamy zakaz przemieszczania się poza określonymi celami, w tym wypadku zawodowymi, czy innymi ważnymi celami [...] To nie jest godzina policyjna. Te przepisy, które aktualnie są w rozporządzeniu, one pozostaną - powiedział Müller.

Dopytywany, czy policja będzie mogła nakładać mandaty za przemieszczanie się w noc sylwestrową, odpowiedział, że od wielu tygodni obowiązują przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń. Jego zdaniem, jeśli ktoś przemieszcza się między godz. 19 a 6 w sylwestra to raczej w większych grupach. - I chociażby nawet z tego tytułu, bez zakazu przemieszczania się, policja będzie egzekwować tego typu sankcje - wskazał polityk.

Sylwester 2020. Będzie zakaz fajerwerków?

Mateusz Morawiecki na niedzielnej konferencji prasowej zaapelował do Polaków, żeby tegorocznego Sylwestra "spędzić tylko w kameralnym gronie". - Tylko niektóre grupy zawodowe, które potrzebują móc korzystać z bazy hotelowej, będą mogły z nich korzystać. Prosimy o pozostanie w domu - doprecyzował. 

Na wprost zadane przez naszą redakcję pytanie o brak zakazu sprzedaży fajerwerków przy zakazie przemieszczania się w sylwestrową noc, premier nie odpowiedział. Warto podkreślić, że takie ograniczenia obowiązują w innych państwach europejskich. Zakaz używania fajerwerków w sylwestra jest np. w Niemczech.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP