Zamknij

Szkoły zamknięte od 20 października? MEN komentuje

07.10.2020 17:37
zamknięta szkoła
fot. Piotr Molecki/East News

20 października szkoły zostaną zamknięte? Ta informacja wzbudziła w środę niemałe poruszenie w mediach społecznościowych, zwłaszcza, że tego samego dnia wykryto w kraju rekordową liczbę nowych zakażeń, a kolejne placówki przeszły na niestandardową formę pracy. Łącznie niestacjonarnie działa już ponad 600 szkół. Czy wkrótce wszystkie zostaną zamknięte? Do krążących w sieci plotek odniosło się już MEN.

Koronawirus został w Polsce wykryty już u ponad 100 tys. osób. Tylko w ciągu ostatniej doby potwierdzono ponad 3 tys. nowych przypadków, co jest jednocześnie rekordem w dziennym przyroście nowych zakażeń od początku epidemii w naszym kraju. Jeszcze kilka dni wcześniej duże liczby – choć nie aż takie - w dziennych raportach Ministerstwa Zdrowia zapowiadał sam szef resortu Adam Niedzielski. - Z naszych prognoz wynika, że w najbliższym czasie – mówię o okresie dwóch tygodni – ta liczba będzie utrzymywała się w przedziale w okolicach 1500, nawet powyżej 2000 zachorowań dziennie – mówił Niedzielski 1 października. Niespełna tydzień później liczba nowych zakażeń przekroczyła 3 tys., a MZ zapowiedziało wprowadzenie nowych obostrzeń i „politykę zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad”.

Nie da się ukryć, że jednym z najbardziej niepokojących ognisk są szkoły, gdzie wykrywane są kolejne zakażenia – zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli.  W środę w oświacie padł kolejny rekord. Chodzi o placówki działające w trybie niestacjonarnym - hybrydowo albo całkowicie zdalnie. Zgodnie z najnowszymi danymi udostępnionymi przez MEN, 7 października w trybie stacjonarnym pracowało 47 876 przedszkoli, szkół i innych placówek oświatowych, czyli 98,75 proc. wszystkich. To sporo, ale trzeba zauważyć, że ta liczba systematycznie maleje.

W środę w trybie mieszanym funkcjonowało aż 498 placówek (1,02 proc. wszystkich), w trybie zdalnym - 110 placówek (0,23 proc. wszystkich). Liczba szkół pracujących w środę w sposób inny niż stacjonarny jest najwyższa od początku roku szkolnego. Poprzedni rekord padł w piątek. Wówczas system mieszany obowiązywał w 458 placówkach oświatowych, a zdalny w 116.

Zobacz także

Szkoły zamknięte od 20 października? MEN komentuje plotki

Sytuację w szkołach wielu odbiera więc z niepokojem, tym bardziej, że w sieci pojawił się komunikat o rzekomym zawieszeniu od 20 października funkcjonowania wszystkich szkół. Decyzja miałaby obowiązywać do momentu wygaszenia epidemii w Polsce. MEN ostrzega jednak: to fake news.

"Dementujemy! Nie ma decyzji, aby od 20 października zawiesić wszystkie zajęcia stacjonarne w szkołach. Blisko 99 proc. szkół i placówek w Polsce pracuje stacjonarnie. Tylko w około 1 proc. prowadzone jest nauczanie zdalne lub mieszane" - napisało w środę na Twitterze MEN. Do wpisu ministerstwo zamieściło przekreśloną grafikę imitującą wpis resortu na Twitterze.

Przypomnijmy, że pytania o ewentualne ponowne zamknięcie szkół padały już w drugiej połowie września, gdy liczba nowych zakażeń ledwie przekraczała tysiąc (teraz dziennie przybywa ich 2-3 tys.).  Dariusz Piontkowski zapewniał wówczas, że „na razie MEN nie planuje zamykania szkół”, bo system reagowania lokalnego na zwiększone zagrożenie epidemiczne według resortu całkowicie się sprawdza.

RadioZET.pl/MEN