Zamknij
szpital na Stadionie Narodowym
8 Zobacz galerię
fot. PAP/Paweł Supernak

Stadion PGE Narodowy w Warszawie jest już przygotowywany do przyjęcia pierwszych pacjentów chorych na Covid-19. Jeszcze w tym tygodniu ma stać się tymczasowym szpitalem dla zakażonych koronawirusem. 

Szpital na Stadionie Narodowym w Warszawie ma być gotowy na przyjęcie pierwszych pacjentów z Covid-19 już pod koniec tygodnia. Jego przygotowanie zlecił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szpital nie jest budowany na płycie PGE Narodowego, ale w pomieszczeniach konferencyjnych. Jak przekazał w poniedziałek na antenie Radia ZET szef KPRM Michał Dworczyk, w jednej sali ma znaleźć się ok. 250-300 łóżek. Łącznie stadion ma pomieścić na razie 500 łózek, w tym 50 OIOM-owych z możliwością rozszerzenia tego zaplecza do 1 tysiąca.

- Są doprowadzane wszystkie media niezbędne do leczenia Covid-19: od tlenu przez prąd – zapewnił Dworczyk. - Jestem przekonany, że uda się znaleźć personel. Część trafi tu w wyniku decyzji wojewody. Część będziemy zapraszać spoza Warszawy. Część ratowników będzie mogła być delegowana np. z WOT i straży pożarnej – dodał. Dzień później, we wtorek, w Programie I Polskiego Radia przekazał, że tego dnia była już "blisko setka" zgłoszeń od pielęgniarek i ratowników medycznych, którzy zadeklarowali gotowość do pracy w szpitalu na Stadionie Narodowym.

Do tego i innych szpitali tymczasowych w kraju mają trafiać zakażeni koronawirusem będący w stanie "średnim", co jak wyjaśnił Dworczyk, oznacza pacjentów "wymagających tlenoterapii i stałego nadzoru medycznego". Osoby, które będą przechodzić chorobę Covid-19 najciężej, będą trafiały do "normalnych szpitali, które są najlepiej przygotowane do prowadzenia intensywnej terapii".

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/Polskie Radio

C