Zamknij

Będą badać przesiewowo Polaków? Resort zdrowia podaje możliwy termin

29.05.2020 16:25
koronawirus w Polsce
fot. Jakub Kaminski/East News

Większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem – powiedział w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Kiedy mielibyśmy się tego spodziewać? Według Andrusiewicza być może w najbliższych miesiącach.

Jest duża liczba osób niezdiagnozowanych na koronawirusa, ponieważ przechodzą zakażenie bezobjawowo i nie widzą nawet potrzeby kontaktowania się z lekarzem – mówił na konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik resortu zdrowia dodał, że to dlatego "większość państw świata planuje wprowadzenie badań przesiewowych społeczeństwa, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem". Jak mówił, w Polsce też takie plany są.

Mamy zakupione testy serologiczne, nie wykluczamy też badania testami antygenowymi, żeby sprawdzić to populacyjnie

– podkreślił Andrusiewicz. Kiedy takie wielkie testowanie społeczeństwa miałoby się odbyć? Zdaniem rzecznika MZ w najbliższych miesiącach, co – jak sam powiedział – jest wskazane. - Myślę, że decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych tygodniach – dodał.

Koronawirus - testy

RadioZET.pl/PAP