Zamknij

Wirusolog dla Radia ZET: Rząd zlekceważył brytyjski wariant koronawirusa

18.02.2021 09:45
turyści na Krupówkach
fot. TOMASZ DNO/Polska Press/East News

- Obawiam się, że te dwutygodniowe "ferie" to pretekst, żeby powiedzieć, że to wszystko przez nas. Że Polacy byli nieostrożni, nieopanowani i zachowali się jak dzieci - mówi w rozmowie z reporterem Radia ZET Maciejem Bąkiem prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk, wirusolog z Uniwersytetu Gdańskiego. Jej zdaniem wzrost zakażeń może nas czekać, ale powodem jest rozprzestrzenianie się brytyjskiego wariantu koronawirusa, a polski rząd popełnił błąd, nie zajmując się nim już w grudniu.

- Na pewno było dużo zachowań, które naprawdę trudno pochwalić. Natomiast nie uważam, żeby fakt, że kilkaset osób tańczyło na Krupówkach, był głównym powodem tego, że prawdopodobnie będzie większa fala zakażeń. Obawiam się, że tak będzie, ponieważ nie ma żadnych wątpliwości, że łatwiej transmitowany wariant brytyjski jest w Polsce - mówi Radiu ZET prof. Bieńkowska-Szewczyk.

Wirusolog dla Radia ZET: Zlekceważono brytyjską mutację. Błąd popełniono już w grudniu

- Nie wierzę w to, że jeżeli zacznie się trzecia fala pandemii, to zacznie się na tej zasadzie, że na Krupówkach ludzie tańczyli, całowali się i nie zachowywali się w sposób zgodny z reżimem sanitarnym. To był zły przykład, natomiast wirus się po cichu rozszerza tak czy inaczej - dodaje wirusolog.

Zdaniem prof. Bieńkowskiej-Szewczyk w Polsce zlekceważono w grudniu brytyjski wariant koronawirusa, który mógł do nas łatwo dotrzeć podczas licznych powrotów naszych rodaków z Wysp Brytyjskich na święta. - Ja wiem, że to byłoby trudne przedsięwzięcie, żeby ich naraz wszystkich na miejscu przetestować. Ale pobrać wymaz i zapisać dane - to moim zdaniem było do zrobienia. Nawet jeśli tworzyłyby się przez chwilę kolejki na lotniskach - tłumaczy Krystyna Bieńkowska-Szewczyk.

Zdaniem wirusolożki dziś w Polsce badanie sekwencji genetycznych odbywa się na zbyt małą skalę i za zbyt niewielkie pieniądze, by móc precyzyjnie identyfikować pojawianie się kolejnych wariantów SARS-CoV-2.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET