Zamknij

Wolne tempo szczepień winą szpitali? Fogiel: nie wszyscy chcą szczepić w weekend

12.01.2021 13:02
Radosław Fogiel
fot. Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Jesteśmy gotowi do szczepień przez 7 dni w tygodniu, w tym samym tempie, potrzebujemy tylko partnerów w szpitalach - mówił w Polsat News wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Tym samym zasugerował, że to po stronie placówek medycznych leży odpowiedzialność za niewielką liczbę szczepień wykonanych w ostatni weekend. 

Radosław Fogiel był gościem programu "Graffiti" w Polsat News. Wicerzecznik PiS oraz poseł tej partii został m.in. zapytany o spadek liczby szczepień w ostatni weekend. Przypomnijmy, że w niedzielę opublikowano informację, zgodnie z którą tamtej doby zaszczepiono zaledwie 1235 osób. 

- To rzeczywiście jest coś, nad czym warto pracować. Podobnie było i jest z testami. Zawsze w weekend tych testów było mniej wykonywanych. Wynika to trochę z mniejszej ilości zgłoszeń. Nie wszystkie placówki chcą też szczepić w weekend - odpowiedział.

Dodał, że Agencja Rezerw Materiałowych (która zajmuje się przechowywaniem fiolek z dawkami), gotowa jest dostarczyć do szpitali i przychodni kolejne szczepionki przeznaczone dla grupy 0 i że Narodowy Fundusz Zdrowia apelował już do placówek, aby szczepiły także w soboty i niedziele.

Jesteśmy gotowi do szczepień 7 dni w tygodniu, w tym samym tempie, potrzebujemy tylko partnerów w szpitalach

Radosław Fogiel

Prowadzący "Graffiti" Marcin Fijołek zwrócił mu uwagę, że tłumaczenia te brzmią jak "imposybilizm" i przekonanie, że nie da się więcej w tej sprawie zrobić. - Można to uznać za pewien przejaw tego zjawiska, ale dużą część państwa w ten sposób niestety wciąż funkcjonuje, bo w ten sposób została po 1989 roku zaprojektowana - odparł Fogiel. 

Posłużył się przykładem szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który "podlega WUM i nadzór nad nim ze strony rządowej jest dość ograniczony" oraz szpitali powiatowych, nadzorowanych przez poszczególne samorządy. 

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce. Jak będzie kolejność?

W Polsce 27 grudnia ub.r. rozpoczęły się szczepienia przeciw Covid-19. Odbywają się etapami według grup opisanych w Narodowym Programie Szczepień. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero. Są to pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, a także rodzice wcześniaków.

Od 25 stycznia mają ruszyć szczepienia osób zakwalifikowanych do grupy pierwszej. Należą do niej seniorzy powyżej 60 lat (szczepienie odbywać się będzie od najstarszych osób), pensjonariusze domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, służby mundurowe i nauczyciele. Pierwsi z tej grupy mają być szczepieni seniorzy.

RadioZET.pl/polsatnews.pl/PAP