Obserwuj w Google News

Wąż Eskulapa w Polsce. Dusiciel wił się po drzewie w Bieszczadach

2 min. czytania
12.09.2020 17:20
Zareaguj Reakcja

Wąż Eskulapa na drzewie w Bieszczadach. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie opublikowała na Facebooku zdjęcia węża dusiciela, który wije się po drzewie. W Polsce żyje ich ponad 100. 

Wąż Eskulapa
fot. Facebook.com/Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Wąż Eskulapa sfotografowany na drzewie w Nadleśnictwie Krosno w województwie podkarpackim. Zdjęcie autorstwa Edwarda Marszałka opublikowała w mediach społecznościowych Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych. Dusiciel wił się po jednym z drzew.

''Tylko jeden polski wąż tak potrafi. Zapewne umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. W dodatku jego niejadowitość, sympatyczny wygląd i łatwość oswajania sprawiały, że był przez ludzi szanowany'' - czytamy w opisie zdjęcia. 

Wąż Eskulapa nazwę swą zawdzięcza mitologicznym przekazom, mówiącym o greckim bogu Asklepiosie, opiekunie sztuki lekarskiej, wyobrażanym jako starzec z laską, wokół której opleciony jest wąż. Asklepios, syn Apollina i nimfy Koronis, wykształcony został przez Chirona na biegłego w sztuce medycznej. Doszedł w niej do takiej wprawy, że potrafił nawet wskrzeszać zmarłych, co było zresztą przyczyną zazdrości ze strony Zeusa i powodem uśmiercenia uzdrowiciela. 

Wąż Eskulapa. W Polsce żyje ich ponad 100

Wąż Eskulapa to największy wąż żyjący w Polsce i Europie Środkowej. Długość jego ciała może przekraczać 2 metry. Najdłuższy odnotowany osobnik mierzył 225 cm. Najdłuższy osobnik złowiony w polskich Bieszczadach miał długość 161 cm. Samce są zwykle dłuższe od samic (rzadkość u węży). Dorosłe osobniki są oliwkowo-brązowe. Głowa oraz ciało, z wyjątkiem brzucha, są brunatne lub oliwkowobrunatne z wieloma małymi, jasnymi plamkami. Przednia część ciała zwykle jest jaśniejsza, a strona brzuszna słomkowa, czasem z ciemnymi plamkami. Jego obecna populacja w Polsce wynosi ponad 100 osobników.

Poszedł rano do łazienki. W spłuczce znalazł...pytona królewskiego

Wąż Eskulapa w Polsce występuje w Bieszczadach. Niegdyś notowany był również nad Dunajcem między Gorcami a Beskidem Sądeckim oraz nad Popradem. W Europie spotykany jest od Hiszpanii poprzez południową Europę do Morza Kaspijskiego. Jego północna granica występowania przebiega przez Francję, południowe Niemcy, Czechy i południową Polskę. Żyje w lasach liściastych na terenach pagórkowatych wśród skał i na silnie nasłonecznionych stokach, ponieważ jest ciepłolubny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl