Obserwuj w Google News

Listopadowa noc "spadających gwiazd". Leonidy znowu rozświetlą niebo

2 min. czytania
15.11.2023 09:37
Zareaguj Reakcja

Leonidy znowu rozświetlą nocne niebo. Te najszybsze ze "spadających gwiazd", bo wchodzące w ziemską atmosferę z prędkością ponad 70 km/h, możemy zawsze podziwiać w listopadzie. Szczyt ich aktywności wypada w nocy z 17 na 18 listopada, a więc z piątku na sobotę. Gdzie szukać leonidów? O której godzinie? Gdzie będzie je widać najlepiej?

Leonidy 2023
fot. East News

Leonidy 2023 przed nami. "Spadające gwiazdy" to meteory, małe ziarenka pędzące z ogromnymi kosmicznymi prędkościami, rzędu kilkudziesięciu kilometrów na sekundę. Ich źródłem są komety, które przemieszczają się wśród planet, okrążając Słońce.

Każda z komet pozostawia po sobie sporo meteorów, które poruszają się po tej samej orbicie, po której krąży kometa. Gdy Ziemia wpadnie w taki rój, możemy obserwować "spadające gwiazdy".

Redakcja poleca

Leonidy 2023. Noc "spadających gwiazd" w listopadzie. Kiedy, o której godzinie?

Najbardziej znanym listopadowym rojem meteorów są Leonidy, których źródłem jest kometa 55P/Tempel-Tuttle. Na niebie są widoczne między 10 a 23 listopada. Jednak maksimum aktywności spodziewane jest w nocy z 17 na 18 dnia miesiąca.

W tym czasie można się spodziewać około 15 spadających gwiazd na godzinę. Choć nie jest to najbardziej obfity rój meteorów, dla porównania sierpniowe Perseidy to około 100 meteorów na godzinę, ale za to najszybszy.

"Ich prędkość to ok. 70 km/s. To wynika z kształtu orbity, po której porusza się kometa 55P/Tempel-Tuttle. Jest ona tak położona, że pozostawiona przez kometę materia zderza się z naszą ziemską atmosferą przy największych prędkościach" - mówi "Nauce w Polsce" wicedyrektor Planetarium Śląskiego, Damian Jabłeka.

Deszcz meteorytów w listopadzie. Najszybsze ze "spadających gwiazd"

Mimo zwykle średniej aktywności, zdarzają się lata, w których Leonidy oznaczają prawdziwy deszcz meteorów. - W przypadku tego roju najbardziej znany jest 1833 rok. Wtedy, jak możemy znaleźć w niektórych wiktoriańskich przekazach, w ciągu 9 godzin naliczono 240 tys. spadających gwiazd - opisuje Jabłeka.

Niestety Leonidy to rój dla prawdziwych pasjonatów lub rannych ptaszków. Jego radiant, czyli miejsce, z którego zdają się wyłaniać meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa.

Redakcja poleca

Leonidy 2023 w listopadzie. Gdzie patrzeć?

- To wiosenny gwiazdozbiór więc obecnie przez całe noce jest pod horyzontem. Można go obserwować nad ranem, przed wschodem Słońca. I właśnie na wschodzie Leonidy są widoczne, obejmując niemal połowę nieba - opisuje rozmówca "Nauki w Polsce".

To jednak niejedyny rój meteorów, który można oglądać w listopadzie. Kolejnym są Taurydy, a zwłaszcza Taurydy Północne. Jest to jednak rój o niewielkiej aktywności, dający zaledwie około 5 meteorów na godzinę, za to bardzo jasnych. Można wypatrywać ich do 25 listopada.

Źródło: Radio ZET/ Ewelina Krajczyńska-Wujec (naukawpolsce.pl)

Nie przegap