Naukowcy "odtworzyli" prehistorycznego ptaka. Wypuścili go na wolność
Naukowcom udało się "odtworzyć" prehistoryczny gatunek ptaka takahe. Właśnie na wolność wypuszczono 18 pierwszych zwierząt. Takahe to ptak występujący wyłącznie na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii.

Do połowy XX uważano, że takahe to ptak, który całkowicie wyginął jeszcze w XIX wieku. W 1948 roku okazało się jednak, że na wolności żyją jeszcze pojedynczy przedstawicieli tego endemicznego gatunku. Zadbali o to członkowie rdzennych plemion mieszkających na antypodach.
Takahe jest gatunkiem prehistorycznym. Jego początki sięgają epoki plejstocenu - 2,58 mln do 11,7 tys. lat temu. Występuje on wyłącznie na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii. Jest największym przedstawicielem rodziny chruścielowatych, stanowiących rząd ptaków żurawiowych.
Naukowcy "odtworzyli" prehistorycznego ptaka takahe
- Niewiele jest rzeczy piękniejszych niż patrzenie, jak te duże ptaki galopują z powrotem do kępowych krain, gdzie nie chodziły od ponad wieku - powiedział w rozmowie z "The Guardian" Ta Tipene O'Regan z ludności tubylczej wyspy.
Takahe ma bardzo zredukowane skrzydła, silne nogi i masywny dziób. Jego umaszczenie jest kolorowe. Długość jego ciała wynosi średnio od 52 do 63 cm, a masa ciała osiąga od 2,3 do 2,7 kg.
Naukowcy z Nowej Zelandii uważają, że dzięki wzrostowi 8 proc. rocznie, obecnie udało się osiągnąć 500 ptaków tego gatunku. Specjalne organizacje pilnują, aby mogły one rozmnażać się w bezpiecznych warunkach.
Jak podaje "The Guardian", w połowie sierpnia na wolność wypuszczono pierwsze 18 ptaków. Ich całkowity powrót do naturalnego środowiska będzie możliwy wyłącznie wówczas, gdy uda się wytępić z kraju drapieżne gryzonie.