Zamknij

Żółte alarmy dla 11 województw. IMGW ostrzega

14.05.2020 23:12
pogoda
fot. windy.com

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek wieczorem ostrzeżenia przed przymrozkami dla jedenastu województw. Obowiązują one do piątkowego poranka. To właśnie na piątek przypada w Polsce tzw. zimna Zośka.

W nocy z czwartek na piątek i w piątek rano będzie naprawdę zimno. Temperatura przy gruncie może spadać do 4 stopni Celsjusza poniżej zera. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali więc ostrzeżenia przed przymrozkami. 

Alert obejmuje centralną i południową część woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego, woj. warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, podlaskie, łódzkie, wielkopolskie, lubuskie, północną część woj. mazowieckiego oraz kilka wschodnich powiatów woj. lubelskiego i kilka zachodnich dolnośląskiego. Na tym obszarze w nocy miejscami temperatura może spaść przy gruncie nawet do -3 st.C.

ZOBACZ TEŻ: Zimna Zośka 2020 - kiedy wypadają zimni ogrodnicy i co to za zjawisko?

screenshot-www.pogodynka.pl-2020.05.14-22_57_00

Ostrzeżenie pierwszego stopnia to najłagodniejsze w trójstopniowej skali ostrzeżeń IMGW. Oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. IMGW zaleca śledzenie komunikatów pogodowych.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/IMGW