Obserwuj w Google News

Alert RCB i ostrzeżenia IMGW. Możliwe są przerwy w dostawie prądu

2 min. czytania
20.10.2023 11:09
Zareaguj Reakcja

IMGW wydał pogodowe ostrzeżenia przed silnym i bardzo silnym wiatrem. Alert RCB o możliwych przerwach w dostawie prądu otrzymali mieszkańcy terenów podgórskich. Pogoda poprawi się w weekend, gdy ciepłe powietrze zacznie stopniowo obejmować całą Polskę.

Alert RCB
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

Pogoda zrobiła się groźna w całej Europie.  Jak pisaliśmy na RadioZET.pl, stolicę Hiszpanii nawiedziła największa ulewa od ponad stu lat, we francuskim departamencie Alpy Nadmorskie ogłoszono czerwony alarm pogodowy, a nad Wielką Brytanią szaleje Huragan Babet. Najbliższe kilkadziesiąt godzin w Polsce również upłynie pod znakiem niebezpiecznej aury.

Alert RCB i ostrzeżenia IMGW

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert RCB o silnym wietrze do odbiorców w części województwa śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. "Uwaga! Dziś i w nocy (20/21.10) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" – napisało RCB w wiadomościach SMS.

Równocześnie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Pogodowe alerty obowiązują w następujących województwach:

  • pomorskim, w powiatach: puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk,
  • śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, Bielsko-Biała, żywieckim;
  • małopolskim, w powiatach: wadowickim, myślenickim, suskim, limanowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, gorlickim, nowotarskim, tatrzańskim;
  • podkarpackim, w powiatach: jasielskim, krośnieńskim, Krosno, sanockim, leskim, bieszczadzkim.
Redakcja poleca

Żółte ostrzeżenia niższego stopnia wydano w województwach:

  • zachodniopomorskim, w powiatach: Świnoujście, kamieńskim, gryfickim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin, sławieńskim;
  • pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, kartuskim, gdańskim, nowodworskim;
  • warmińsko-mazurskim, w powiatach: elbląskim, Elbląg, braniewskim.

Prognoza pogody. Od weekendu wraca ciepło

W piątek Polska zostanie podzielona na dwie strefy pogodowe. – Północ i centrum kraju to niska temperatura od 2 stopni do około 10 stopni. Natomiast bardzo ciepło będzie na południu, tam temperatura wynosić będzie od 15 do 18 stopni. Lokalnie w Małopolsce nawet 20 stopni Celsjusza, jeśli wyjrzy tam słońce – powiedziała synoptyczka IMGW Grażyna Dąbrowska.

Od weekendu - jak zapowiadają synoptycy - zwrotnikowe powietrze rozleje się powoli na całą Polskę. – W dzień przez najbliższe dni dwucyfrowe temperatury będą normą – mówi Radiu ZET rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Według wstępnych prognoz we Wszystkich Świętych 1 listopada ma być chłodno. Niewykluczone, że spadnie deszcz ze śniegiem i sam śnieg.

Nie przegap