Obserwuj w Google News

IMGW wydał specjalny komunikat. Temperatury w Polsce kompletnie oszalały

2 min. czytania
04.10.2023 14:54
Zareaguj Reakcja

Rok 2023 przyniósł trzy rekordy w polskiej meteorologii – poinformowali w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Rekordowo ciepło było w styczniu, wrześniu i październiku. Meteorolodzy nie wahają się użyć określenia "szalony 2023".

Mapa temperatury
fot. wxcharts.com

"Szalony 2023 rok to już trzy najważniejsze rekordy w polskiej meteorologii: najwyższa temperatura w styczniu, najcieplejszy wrzesień, najwyższa temperatura w październiku" – tweeta tej treści zamieścił w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Padły już trzy rekordy w polskiej meteorologii

Pierwszy rekord odnotowano już w pierwszych godzinach tego roku. W Głuchołazach w województwie opolskim 1 stycznia po godzinie 3 nad ranem termometry wskazywały 18,7 stopnia Celsjusza. Rekord ciepła w ciągu dnia został pobity w Warszawie, gdzie po południu na Okęciu temperatura wyniosła 18,9 stopnia.

Redakcja poleca

– Do tej pory rekord ciepła w styczniu należał do miejscowości Pszenno na Dolnym Śląsku, gdzie w 1999 roku odnotowano 18,6 stopnia na plusie. Dzisiaj na Okęciu mieliśmy 18,9 stopnia, więc mamy już nowy rekord jeżeli chodzi o temperaturę maksymalną w styczniu – mówiła wówczas synoptyk Anna Woźniak z IMGW.

Pod koniec września rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski poinformował, że synoptycy zweryfikowali dane z ponad 100 lat, czyli od początku XX wieku. – We wrześniu wartość średniej temperatury jest o 3,6 stopnia Celsjusza wyższa od normy – ogłosił rzecznik Instytutu. Na koniec miesiąca okazało się, że miesiąc był najcieplejszy w historii pomiarów.

W ostatni wtorek (3.10) w Legnicy w województwie dolnośląskim termometry pokazały 29,2 stopnia Celsjusza. Tym samym został pobity rekord temperatury dla października w Polsce z 1966 roku. Po godzinie 13 IMGW podał, że termometry pokazały w tym mieście 29,2 stopnia Celsjusza.

Nie przegap