Obserwuj w Google News

Lee pędzi z zachodu. Zmieni pogodę w całej Polsce. Fatalne prognozy na weekend

2 min. czytania
22.09.2023 07:53
Zareaguj Reakcja

Do Polski zmierzają pozostałości po huraganie Lee. Jak podaje IMGW, pogoda w weekend zostanie zdominowana przez burze i ulewy. Zrobi się też nieco chłodniej. Od poniedziałku (25.09) ponownie będzie słonecznie, bez opadów, a temperatura z dnia na dzień będzie coraz wyższa – wynika z prognoz długoterminowych.

Gdzie jest burza?
fot. www.ventusky.com

Pozostałości huraganu Lee doprowadziły już do załamania pogody w Skandynawii. Pierwszy śnieg spadł w środę i w czwartek w fińskiej Laponii i szwedzkim miasteczku Kiruna. W Polsce front atmosferyczny przyniesie większe zachmurzenie, opady deszczu i lokalne burze. W części kraju mogą obowiązywać żółte i pomarańczowe ostrzeżenia IMGW.

Prognoza pogody na weekend. Synoptycy będą wydawać ostrzeżenia

Piątek (22.09) zacznie się pogodnie na wschodzie i w centrum kraju, tam zachmurzenie będzie małe, po południu miejscami umiarkowane. W zachodniej części kraju prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane, stopniowo wzrastające do dużego i miejscami mogą wystąpić przelotne opady deszczu. W centrum po południu także może spaść deszcz. Do późnego popołudnia chmury dotrą do Pomorza, Wielkopolski oraz Opolszczyzny i od tych województw na zachód synoptycy zapowiadają przelotny deszcz. Temperatura maksymalna na wschodzie kraju wyniesie 28 stopni Celsjusza, w centrum ok. 25-26, na zachodzie 21. Najchłodniej będzie nad morzem – 18-20 stopni.

Redakcja poleca

W nocy z piątku na sobotę opady deszczu w centralnej Polsce i na południu kraju mogą być chwilami intensywne i lokalnie z burzami. Synoptycy będą wydawać ostrzeżenia meteorologiczne. Najwięcej deszczu spadnie na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Śląsku, w Wielkopolsce, na Kujawach, w województwie łódzkim i na Pomorzu.

W sobotę (23.09) należy się spodziewać silnego deszczu na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce – do 25 litrów wody na metr kwadratowy. Temperatura na przeważającym obszarze kraju spadnie do 18-21 stopni Celsjusza. Jedynie na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie będzie nadal bardzo ciepło – do 26 stopni. Jak podaje IMGW, alerty drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami mogą zostać wydane dla woj. podkarpackiego i w południowo-wschodniej części woj. małopolskiego. Z kolei ostrzeżenia IMGW pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu mogą obowiązywać w województwach:

  • śląskim (na wschodzie regionu),
  • małopolskim (tam, gdzie nie obowiązują alerty wyższego stopnia),
  • świętokrzyskim (w powiatach południowych),
  • lubelskim (na południu województwa).

W niedzielę (24.09) opady deszczu mogą być intensywne w Małopolsce, na Podkarpaciu i na Lubelszczyźnie. Na pozostałym obszarze kraju pojawi się więcej przejaśnień. Termometry pokażą od 16 do 20 stopni.

Pogoda długoterminowa. W poniedziałek poprawa aury

Od poniedziałku do czwartku (25-28.09) będziemy w zasięgu układu wysokiego ciśnienia, którego centrum przemieści się znad Czech przez Polskę w kierunku Rosji. W całym kraju będzie na ogół pogodnie i bez opadów. Temperatura maksymalna w poniedziałek wyniesie od 19 do 22 stopni Celsjusza, w pozostałe dni od 24 do 28 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany.

Nie przegap