Obserwuj w Google News

Nowe alerty IMGW, zacznie się w nocy. Pół Polski w strefie zagrożenia

2 min. czytania
28.08.2023 17:20
Zareaguj Reakcja

W poniedziałek (28.08) synoptycy IMGW rozpoczęli wydawanie nowych ostrzeżeń pogodowych. Alerty pierwszego stopnia dotyczą burz z gradem i ulewnego deszczu. Na wtorek prognozowana jest kontynuacja niebezpiecznej aury.

Burza i ulewa
fot. Shutterstock

Nad Polską pojawił się falujący front. Noc z poniedziałku na wtorek (28/29.08) będzie pogodna jedynie na południowym wschodzie kraju, natomiast na pozostałym obszarze Polski wystąpią opady deszczu wraz z burzami. Możliwy jest także grad.  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w związku z zagrożeniami ostrzeżenie pierwszego stopnia. Sprawdziliśmy, gdzie pogoda będzie niebezpieczna.

Gdzie jest burza? Żółte alerty w ośmiu województwach

Burze będą przemieszczać się w szerokim pasie od Śląska, przez centrum po Warmię, Mazury i Podlasie. Żółte alerty pierwszego stopnia zostały wydane dla województw:

  • warmińsko-mazurskiego, poza powiatami wschodnimi;
  • pomorskiego, dla powiatów: nowodworskiego, malborskiego, sztumskiego, kwidzyńskiego;
  • kujawsko-pomorskiego, dla wschodniej połowy regionu;
  • mazowieckiego, dla powiatów położonych na zachodzie;
  • łódzkiego.

Jednocześnie IMGW ogłosił ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym deszczem z burzami, które obowiązują w województwach:

  • dolnośląskim;
  • opolskim;
  • wielkopolskim, na wschodzie regionu.

RADAR BURZOWY NA ŻYWO

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia. W przypadku wydania tego typu alertów IMGW zaleca zachowanie najwyższej ostrożności oraz częste śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Prognoza burz na wtorek

Jak podaje serwis Burza-Alert-IMGW, we wtorek (29.08) burze możliwe są na obszarze niemal całego kraju, jednak najbardziej prawdopodobne i najbardziej intensywne będą w pasie od Małopolski i Śląska, przez Ziemię Łódzką i Mazowsze, a być może także po Warmię i Mazury. Burzom w tym rejonie mają towarzyszyć silne opady deszczu – lokalnie około 50 litrów wody na metr kwadratowy, oraz wiatr w porywach do 85-90 km/h. Dodatkowo możliwy jest grad o średnicy około 2-3 cm.