Pogoda na długi weekend. Wraca zima, ale nie wszędzie. Potężna różnica temperatury

05.01.2023 09:13

Pogoda w długi weekend podzieli Polskę. Z prognozy IMGW wynika, że w święto Trzech Króli na północnym wschodzie i wschodzie kraju wróci zima z opadami śniegu i sporym mrozem. Na zachodzie będzie wiosennie.

Śnieżyca
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Pogoda w pierwszy długi weekend 2023 roku będzie kształtowana przez niż, który sprowadzi do Polski chłodniejsze powietrze z północy Europy. Już w nocy z czwartku na piątek (5/6 stycznia) na termometrach zobaczymy wartości ujemne: -9 w Suwałkach, -6 na Warmii i Mazurach, -3 na Lubelszczyźnie, w centrum -1.

Wilgotne powietrze sprawi, że popada. – Na Suwalszczyźnie będą to opady śniegu, na Warmii i Mazurach oraz na północy Mazowsza deszczu ze śniegiem, a na południu i na zachodzie deszczu – powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Pogoda. Na Trzech Króli zima i wiosna

W piątek 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli, utworzy się duża rozpiętość temperatur między wschodem a zachodem kraju. – Na Suwalszczyźnie w dzień będzie -6 stopni, na Warmii i Mazurach -4, na Lubelszczyźnie - 2, w centrum 0. W tym samym czasie na zachodzie, szczególnie w województwie lubuskim, dolnośląskim, opolskim zobaczymy na termometrach 7, a nawet 8 stopni w plusie. Różnica temperatur między wschodem a zachodem Polski wyniesie 14 stopni – zapowiedział Walijewski.

Kolejny niż wędrujący przez Europę zacznie oddziaływać na naszą pogodę z piątku na sobotę (6/7 stycznia). Wraz z tym ciepłym frontem atmosferycznym pojawią się opady. Początkowo spadnie śnieg, potem deszcz ze śniegiem, następnie sam deszcz, a na koniec pojawi się marznąca mżawka powodująca gołoledź.

Pogoda na weekend (7-8 stycznia)

W sobotę i niedzielę (7-8 stycznia) na północnym wschodzie i wschodzie kraju, a także na północnym Mazowszu utrzyma się zimowa aura. Tam temperatura będzie nadal ujemna.

W pozostałej części Polski prognozowana jest wiosenna aura. Na zachodzie w sobotę termometry wskażą nawet 10 stopni Celsjusza, a w niedzielę 9. – Średnia dobowa w tej części Polski będzie powyżej 5 stopni Celsjusza, wiec mamy tam wiosnę termiczną – dodał rzecznik IMGW.

RadioZET.pl/IMGW/PAP