Drugi stopień alarmowy przed atakami w cyberprzestrzeni. RCB: „Na czas wyborów”

Redakcja
24.05.2019 15:18
Drugi stopień alarmowy przed atakami w cyberprzestrzeni. RCB: „Na czas wyborów”
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie, które wprowadza na kilka dni drugi stopień alarmowy przed atakami w cyberprzestrzeni. Ostrzeżenie obowiązuje od 23 maja i potrwa do 27 maja do godz. 16.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rząd wdrożył drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP. W praktyce oznacza to, że „administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych”.

Wprowadzenie wyższego niż zwykle poziomu kontroli sieci związane jest z niedzielnymi wyborami do europarlamentu. Nie jest to jednak najwyższy stopień – skala kończy się na czwartym poziomie.

Rozporządzenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni związanymi z organizacją wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Rząd PiS wdrażał już podobne ostrzeżenie. Stopień BRAVO-CRP obowiązywał w trakcie konferencji bliskowschodniej i Światowych Dni Młodzieży. Przy wdrożeniu stopnia BRAVO-CRP organy administracji publicznej oraz kierownicy np. centrów zarządzania kryzysowego odpowiadają za szereg zadań. Poza wzmożoną kontrolą bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych administracji publicznej sprawdza się dostępność usług elektronicznych, wdraża systemy w trybie alarmowym. Instytucje prowadzą całodobowe dyżury, na których trwa wzmożona kontrola systemów.

Zobacz także

RCB przypomina, że wszelkie niepokojące dowody cyberprzestępczości należy zgłaszać na policję lub do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

RadioZET.pl/RCB