Zamknij

Fala kulminacyjna idzie na Warszawę. Bulwary już zamknięte, rozesłano alert RCB

27.05.2019 17:54
Fala kulminacyjna w Warszawie. Ratusz zamyka bulwary
fot. Piotr Molecki/East News

Do Warszawy zbliża się fala wezbraniowa. W poniedziałek zalane są już plaże na Wisłą, a Rafał Trzaskowski podjął decyzję o zamknięciu bulwarów. Ale wody jeszcze przybędzie. Do wielu mieszkańców Mazowsza wysłano alert RCB informujący o zagrożeniu.

Fala kulminacyjna przechodzi przez kolejne tereny. Do Warszawy ma dotrzeć we wtorek, ale poziom wody na Wiśle już w weekend niepokoił spacerowiczów. W sobotę wodomierz przy stacji na bulwarach pokazywał 280 cm, już wtedy woda podmywała nowo wybudowane bulwary, a plaże znikały w oczach. „Schody prowadzą prosto do… wody”, „To będzie test dla tych bulwarów” – mówili nam warszawiacy.

W poniedziałek poziom wody to już 470 cm. A to jeszcze nie koniec. Według najnowszych prognoz po dotarciu fali kulminacyjnej do stolicy poziom wody w Wiśle nie przekroczy jednak stanu alarmowego, czyli 650 centymetrów. Do tego ma zabraknąć kilkunastu centymetrów.

Zobacz także

Fala kulminacyjna w Warszawie. Ratusz zamyka bulwary

Choć eksperci zapewniają, że nadwiślańskie bulwary wytrzymają starcie z wielką falą, Ratusz woli dmuchać na zimne. W poniedziałek podczas spotkania Zespołu Zarządzania Kryzysowego prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zdecydował o prewencyjnym zamknięciu wejścia na bulwary od poniedziałku od godz. 20.

Alert RCB znów działa

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało w poniedziałek alert dla województwa mazowieckiego. To właśnie w związku z falą wezbraniową.

Alert RCB - komunikat SMS. Co to jest, jak działa i czemu służy?

Alert objął 12 powiatów: garwoliński, otwocki, piaseczyński, grójecki, Warszawa, warszawski zachodni, legionowski. nowodworski, sochaczewski, płocki, Płock i płoński.

Alert RCB

Powódź 2019. Fala kulminacyjna przeszła przez Kraków

Przez Kraków fala kulminacyjna przeszła w ubiegły piątek. Poziom wody przekroczył wówczas stan alarmowy o ponad pół metra. W poniedziałek w południe wodowskaz w Krakowie - Bielanach pokazywał już o wiele mniej, bo 320 cm, czyli o 2 metry poniżej poziomu alarmowego. 

Teraz na bulwarach wiślanych w stolicy Małopolski trwa wielkie sprzątanie, bo wielka fala zostawiła tam tony śmieci.

RadioZET.pl